Odbyło się dziś doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów TK

Po południu odbyło się doroczne Zgromadzenie Ogólne Sędziów Trybunału Konstytucyjnego. W posiedzeniu wziął udział prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki.

W jego trakcie prezes Julia Przyłębska przedstawiła informację o problemach wynikających z działalności i orzecznictwa Trybunału w ubiegłym roku. Przypomniała m.in., że poprzedni prezes TK Andrzej Rzepliński nie dopuścił pięciu sędziów wybranych przez Sejm do wykonywania swoich obowiązków.

To ewenement w historii państwa prawa, kiedy prezes TK przyznaje sobie kompetencje nieznane Konstytucji i ustawie – dodała Julia Przyłębska.

Prezydent Andrzej Duda w swoim wystąpieniu podziękował członkom Trybunału za „powrót do normalności”. Wskazał w tym kontekście na cele, jakie przyświecały poprzedniej władzy podczas prac nad ustawą o TK.

Te prace gwałtownie rozpoczęły się, kiedy zbliżały się wybory prezydenckie w 2015 r. Po wyborach, kiedy ja już byłem prezydentem-elektem, te prace przyspieszyły w sposób lawinowy. Widziałem to jako prezydent-elekt i widziałem, co w tej ustawie jest napisane. W związku z tym czytelnie widziałem, jaki jest plan polityczny i również słyszałem, jaki jest plan polityczny, bo w Sejmie to nie była żadna tajemnica. O tym się mówiło na korytarzach. Chodzi o to, żeby wszyscy sędziowie TK byli sędziami wybranymi przez obóz polityczny PO. Taki był cel – zaznaczył Andrzej Duda.

Zgodnie z ustawą, prezes TK corocznie zwołuje publiczne zgromadzenie, zapraszając na nie m.in. prezydenta RP oraz marszałków Sejmu i Senatu.

 

 

RIRM

drukuj