fot. o. Witold Hetnar CSsR

[TYLKO U NAS] O. M. Raczkiewicz CSsR i o. W. Hetnar CSsR o Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie: Jest skupienie i modlitwa, chociaż z tym skupieniem różnie bywa, ponieważ – jak to w rodzinie – jest dużo dzieci

Jest szereg ważnych i interesujących konferencji, które traktują na różne tematy, jak np. przekazywanie wiary pomiędzy pokoleniami w rodzinie – tutaj szczególny akcent pada na rolę dziadków – dojrzałe ojcostwo, powołanie do posiadania rodziny, handel ludźmi w dzisiejszym świecie, wpływ migracji. – mówił o Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja o. Marek Raczkiewicz CSsR, który relacjonuje specjalnie dla Radia Maryja wydarzenie z o. Witoldem Hetnarem CSsR.

Trwa IX Światowe Spotkanie Rodzin. Katolicy modlą się i dyskutują na temat współczesnych problemów oraz wyzwań jakie stoją przed nimi.

– Temat, który zwrócił moją uwagę to „Co zrobić, gdy latają talerze?”, czyli poruszenie realizmu miłości, życia rodzinnego w ujęciu papieża Franciszka. Temat ten moderował o. kard. Joseph Tobin CSsR – akcentował o. Marek Raczkiewicz.

Warto przypomnieć, że św. Jan Paweł II był inicjatorem Światowego Spotkania Rodzin. Pierwsze odbyło się w 1994 r. Jego nauczanie było obecne na tegorocznym wydarzeniu.

– Wysłuchałem bardzo ciekawej konferencji prof. Rocco Buttiglione na temat teologii ciała św. Jana Pawła II, jako wielkiego skarbu, który pozostaje ukryty. Byłem zaskoczony, ponieważ 300 osób przyszło, aby wysłuchać tego wykładu. Sala była wybita po brzegi. Prof. Buttiglione swój temat zilustrował też historią Polski, aby łatwiej można było pojąć myśl papieża Polaka – zaznaczył zakonnik.

O. Witold Hetnar, który również wysłuchał wystąpienia o. kard. Tobina. Podzielił się swoimi spostrzeżeniami.

– Mówił właśnie o tym, jak mądrze się kłócić w małżeństwie. Potwierdził za Ojcem Świętym Franciszkiem, że niemożliwe jest małżeństwo bez kłótni, ale trzeba nauczyć się mądrych kłótni. Jeżeli te są mądrze prowadzone, mogą być powodem czegoś dobrego – wskazał duchowny.

Poruszył też temat ojcostwa, który szczególnie zaciekawił go na Światowym Spotkaniu Rodzin.

– Zaciekawiło mnie spotkanie o ojcostwie. Wypowiadało się na ten temat trzech mężczyzn. Mówili, jak dojrzewali oni do ojcostwa. Mówili też o roli kobiet w tym dojrzewaniu. Jeden z panów wspomniał, jak wiele mu dała jego babcia. Mówili też o potrzebie bycia duchowym liderem – ojciec powinien być duchowym liderem rodziny, musi być aktywny fizycznie, emocjonalnie i duchowo w swojej rodzinie. Jeden z mężczyzn zacytował zdanie papieża Franciszka: „Aby być kompletnymi mężczyznami, musimy mieć doświadczenie ojcostwa, czyli doświadczenie dawania życia fizycznie bądź duchowo” – podkreślał o. Witold Hetnar.

Całość programu „Aktualności dnia” z udziałem o. Marka Raczkiewicza CSsR i o. Witolda Hetnara CSsR można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj