fot. o. Witold Hetnar CSsR

Irlandia: Duże zainteresowanie polskim stoiskiem na kongresie rodzin

Po raz pierwszy w historii Światowych Spotkań Rodzin, organizowanych od 1994 roku z inicjatywy św. Jana Pawła II, na trwającym zlocie w Dublinie przygotowano cieszące się dużym zainteresowaniem polskie stoisko prezentujące polski Kościół, rodzinę i świętych.

Inicjatorem zorganizowania stoiska jest rodzina Aldony i Artura Wiśniewskich z Glinojecka, prowadzących fundację Tak dla Rodziny.

Na polskim stoisku, wśród około 300 innych przygotowanych przez organizacje i przedstawicieli lokalnych Kościołów z całego świata, prezentowane są sylwetki polskich świętych, wśród nich Jana Pawła II, Faustyny Kowalskiej, Maksymiliana Kolbego czy Stanisława Kostki. Można też obejrzeć film prezentujący życie polskich rodzin, duszpasterstwo rodzin i małżeństw.

Film otwierają słowa św. Jana Pawła II: „Rodzina – pierwszą najważniejszą drogą Kościoła”.

Jak powiedziała Aldona Wiśniewska, pomysł przygotowania polskiej prezentacji narodził się, gdy w 2015 roku jej rodzina uczestniczyła w poprzednim spotkaniu w Filadelfii z papieżem Franciszkiem.

– Właśnie tam zauważyliśmy, że na trwającym z tej okazji kongresie brakuje polskiego stoiska. Postanowiliśmy stworzyć miejsce, które na następnym Światowym Spotkaniu Rodzin będzie prezentowało polskie życie rodzinne i religijne – dodała Aldona Wiśniewska.

Z kolei Artur Wiśniewski wyjaśnił: „W 2017 roku założyliśmy fundację Tak dla Rodziny; naszą misją jest umacnianie misji rodzinnych i małżeńskich, ale jednocześnie postanowiliśmy podjąć wyzwanie, by w Dublinie pojawiło się polskie stoisko; i udało się”.

Zapewnił następnie: „Z wielką niecierpliwością czekamy teraz na spotkania z papieżem Franciszkiem, na jego słowa o rodzinie, na jego wskazówki i drogę, którą nam wskaże”.

Natomiast  Aldona Wiśniewska podkreśliła: „Stoisko zorganizowaliśmy wraz z naszymi dziećmi. Zasługą naszych synów jest realizacja projekcji o duszpasterstwie rodzin i polskich rodzinach”.

„W tym filmie – jak zaznaczyła – opowiadamy o polskich rodzinach, o tym, że rozwijają się one w różnych wspólnotach, w czasie pielgrzymek, rekolekcji, różnych inicjatyw Domowego Kościoła, Drogi Neokatechumenalnej, Orszakach Trzech Króli”.

Polskie stoisko cieszy się dużym zainteresowaniem tysięcy osób, które uczestniczą w trwającym do piątku kongresie rodzin na terenie przestronnych hal Royal Dublin Society.

Rodzina Wiśniewskich powiedziała, że osoby z całego świata przyciągają przede wszystkim prezentowane postaci polskich świętych.

– „Ludzie z najdalszych zakątków, duszpasterze i świeccy mówią nam, jak bardzo są im bliscy” – stwierdziła pani Wiśniewska.

Muzykująca rodzina Wiśniewskich wystąpiła w środę na koncercie w kościele św. Audoena w Dublinie, gdzie działa duszpasterstwo Polonii. „Rodzina pod flagą Niepodległej” – to hasło występu zespołu Moja Rodzina z okazji stulecia niepodległości.

W oficjalnej polskiej delegacji, która przybyła na IX Światowe Spotkanie Rodzin, jest biskup toruński ks. bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Rodziny. Są też rodziny z Polski.

Polskie rodziny licznie przychodzą na teren, gdzie odbywa się kongres, co potwierdziła obecna tam polska wolontariuszka Ewa ze Stalowej Woli.

– Co chwilę słyszę język polski, mocno zaznaczamy naszą obecność na dublińskim spotkaniu – podkreśliła wolontariuszka.

PAP/RIRM/TV Trwam News

drukuj