fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

[TYLKO U NAS] O. prof. M. Raczkiewicz CSsR: Pomoc Ukrainie połączyła Polaków, Ukraińców i Hiszpanów

Wsparcie kierowane na Ukrainę z Półwyspu Iberyjskiego połączyło Polaków, Ukraińców oraz Hiszpanów. Choć widać już swego rodzaju przyzwyczajenie się do tematu, to z Hiszpanii wciąż płynie wsparcie. Niedawno do Warszawy dotarł tir, który dostarczył około 25 ton żywności – powiedział o. prof. Marek Raczkiewicz CSsR, duszpasterz posługujący w Madrycie, w poniedziałkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Trwa wojna na Ukrainie. Do ofiar rosyjskiego ataku kierowana jest pomoc z wielu miejsc na świecie. Jednym z krajów, które włączają się do wsparcia Ukraińców, jest Hiszpania.

– Kraj z Półwyspu Iberyjskiego od samego początku bardzo aktywnie włączył się w pomoc. Wiele osób jechało na granicę, wioząc żywność czy lekarstwa. (…) Od wybuchu wojny minęło już wiele czasu. Widać więc przyzwyczajenie się do tego tematu. Tym bardziej pomoc jest cenna – wskazał o. prof. Marek Raczkiewicz CSsR.

fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

Z Hiszpanii ogromne wsparcie Ukraińcom niesie organizacja „Acoger y compartir”. Jej założycielem jest o. José Miguel de Haro CSsR.

– Teraz zaczynają się trudniejsze momenty, ponieważ wojna się przedłuża, a ludzie odczuwają „zmęczenie”, jeżeli chodzi o kolejną pomoc czy przyjmowanie nowych uchodźców. Mimo to „Acoger y compartir” organizuje zbiórki żywności, lekarstw czy ubrań. W tym momencie do Warszawy dotarł tir z Hiszpanii, który dostarczył około 25 ton żywności. W ten sposób organizacja oraz parafia Najświętszego Odkupiciela w Madrycie włączają się w konkretne wsparcie. (…) Oczywiście trwa ciągła modlitwa za Ukrainę. Wspólnie modlimy się o to, żeby jak najszybciej zapanował tam pokój – powiedział gość Radia Maryja.

fot. o. Marek Raczkiewicz CSsR

Wielu Polaków przebywających w Hiszpanii aktywnie pomaga w organizacji wsparcia dla Ukrainy.

– Nasi rodacy od pierwszych dni wojny zupełnie spontanicznie organizowali wysyłkę żywności i lekarstw. Bardzo szybko wysyłano odpowiednie samochody na granicę czy – do momentu, kiedy było to możliwe – na teren Ukrainy. W akcję wsparcia aktywnie włączyły się szkoły polonijne. Każda z nich zorganizowała zbiórkę i wysyłkę pomocy. Wsparcie połączyło Polaków, Ukraińców i Hiszpanów – poinformował.

Cała rozmowa z o. prof. Markiem Raczkiewiczem dostępna jest [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl