PAP/EPA

19 czerwca Francuzi przystąpią do drugiej tury wyborów parlamentarnych

Około 21 tysięcy głosów – tyle zaledwie wynosi różnica w wyborach parlamentarnych we Francji między koalicją prezydencką Razem a koalicją Lewicy.

Pojawiły się sondażowe wyniki wyborów parlamentarnych we Francji. W pierwszej turze koalicja lewicy uzyskała ponad 26,66 procent, zaś koalicja prezydencka Razem – 25,75 procent. Obie formacje dzieli zaledwie około 21 tys. głosów.

– Miliony Francuzów wybrały kandydatów z prezydenckiego sojuszu. Dzięki nim i ogromnej liczbie kandydatów zakwalifikowanych do drugiej tury, jesteśmy jedynym ruchem politycznym, który może zdobyć większość w Zgromadzeniu Narodowym. Tydzień przed nami, aby zebrać nasze siły, aby przekonywać i zdobyć silną i wyraźną większość – mówiła premier Francji, Elisabeth Borne.

Zjednoczenie Narodowe Marine Le Pen w pierwszej turze wyborów uzyskało 18,68 proc. głosów. Liderka wezwała wyborców do wzmocnienia poparcia dla Zjednoczenia Narodowego w drugiej turze.

– W następną niedzielę ważne jest, aby Emmanuel Macron nie zapewnił sobie absolutnej większości, której będzie nadużywał, aby zastosować swój autokratyczny i brutalny styl, a także by narzucić nam swój program, który jest przeciwko zasiłkom. Nie możemy pozwolić, żeby robił to, co chce. Jeśli mu na to pozwolimy, ryzykujemy, że przez pięć lat będziemy w tunelu bez światła. Dla większości Francuzów sytuacja ta nie będzie już do zniesienia – zaznaczyła Marine Le Pen.

Do drugiej tury wyborów nie dostał się prawicowy publicysta i szef Rekonkwisty, Eric Zemmour. Frekwencja wyniosła nieco ponad 47,5 procent. O liczniejsze pójście do wyborów apelował przewodniczący lewicowej koalicji, Jean-Luc Melenchon.

Dziś więcej niż jeden Francuz na dwóch nie poszedł do wyborów. Nikt nie może tego zaakceptować. Pierwszym obowiązkiem nas wszystkich jest zmniejszenie absencji. Będziemy dalej pracować nad tym, reformując nasze instytucje i modernizując dialog ze wszystkimi w społeczeństwie – oświadczył Jean-Luc Melenchon.

Francuzi ponownie pójdą do urn w niedzielę, 19 czerwca.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl