fot. PAP/EPA

Kolejne kraje otwierają granice

Od najbliższego poniedziałku granice otwierają Niemcy, Czechy, Francja i Grecja. Wcześniej otworzyły się Włochy. Na razie zwleka jeszcze Hiszpania.

Francja i Niemcy już kilkanaście dni temu zaapelowały o jak najszybsze otwarcie granic wewnątrz UE. Francja od poniedziałku zniesie całkowicie kontrole graniczne dla obywateli państw unijnych, a od 1 lipca będzie „progresywnie” znosić kontrole dla osób przybywających spoza strefy Schengen. Restrykcje, w tym dwutygodniowa kwarantanna, będą jednak utrzymane na granicach z Hiszpanią i Wielką Brytanią. Tego samego dnia otwierają się m.in. Niemcy, Litwa, Belgia i Portugalia.

Przywrócony zostanie także swobodny ruch osobowy między Finlandią a krajami bałtyckimi, a także z Norwegią, Islandią oraz Danią. Największe restrykcje rząd Finlandii utrzyma na granicach ze Szwecją i Rosją. Już teraz dla podróżnych otworzyły się Włochy. Bardzo powoli otwiera się Hiszpania. Od poniedziałku zostaną otwarte trzy przejścia graniczne z Portugalią. Ograniczenia w przemieszczaniu się osób za granicę, a także we wjeździe turystów na swoje terytorium Hiszpania utrzyma do końca miesiąca.

Wczoraj z kolei rząd w Kijowie podjął decyzję o wznowieniu pracy przejść granicznych i kontrolnych na ukraińskich lotniskach oraz o pozwoleniu na wjazd do kraju obcokrajowcom.

TV Trwam News

drukuj