Grecja ma dziś przedstawić plan reform

Jeszcze dziś grecki rząd ma przedstawić plan konkretnych reform w wydatkach publicznych. Taki jest warunek przedłużenia programu pomocy strefy euro dla Aten na kolejne cztery miesiące. Przez ten krótki czas Eurogrupa wraz z Grecją będą szukać trwałego rozwiązania kryzysu.  

Lewicowa partia Syriza, która przejęła władzę w Grecji, zapowiadała koniec zaciskania pasa i uwolnienie się od tzw. trojki czyli Komisji Europejskiej, Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Europejskiego Banku Centralnego. Rząd Aleksisa Tsiprasa ostudził jednak swoje zapędy i w piątek porozumiał się z przedstawicielami strefy euro w sprawie dalszej pomocy dla Grecji.

Warunkiem jest przedstawienie dziś konkretnego planu reform.

– Jesteśmy bardzo pewni, że lista zostanie zatwierdzona i dlatego jesteśmy gotowi do przejścia do nowej fazy stabilizacji i wzrostu – powiedział Janis Warufakis, minister finansów Grecji.

Głębokie reformy strukturalne mają pobudzić wzrost gospodarczy. Grecja zobowiązała się do skutecznej walki z korupcją i procederem unikania płacenia podatków. Grecy są winni fiskusowi 76 mld euro. Rząd Tsiprasa wycofał się także z zapowiedzi niespłacania długów zagranicznym wierzycielom oraz zobowiązał się do utrzymywania nadwyżki budżetowej na poziomie około 3% PKB.

– Skorzysta z tej umowy Grecja i Unia Europejska, a zwłaszcza strefa euro będzie korzystać z tej umowy, ponieważ rynek zareagował natychmiast i widzieliśmy jak skoczyło euro po plotce o ogłoszeniu tej umowy – podkreślił  Andreas Polycalou, analityki finansowy z Grecji.

Na ręce greckiego rządu bardzo uważnie patrzą Niemcy oraz cała strefa euro. Zobowiązania Aten wynoszą 320 mld euro. Z tej kwoty 240 mld euro to pomoc finansowa przekazana Grecji przez ostatnie lata.

– Musimy upewnić się, że Grecja ma środki na rozwoju gospodarki i jednocześnie dać im czas do przedstawienia zmian i reform – powiedział François Hollande.

Od dawna pojawiają się głosy, że Grecja może wystąpić ze strefy Euro. Na taki scenariusz ma przygotowywać się strefa euro, choć greccy ekonomiści nie przewidują takiej możliwości.

– Grecja nie wyjdzie z Unii Europejskiej. Grecja jest częścią rodziny europejskiej. Pozostanie i będzie walczyć o przeżycie. Wspólnota Europejska jest naszą rodzina, jest naszym domem. Nie możemy jej opuścić – powiedział Andreas Erotokritou, ekspert inwestycyjny z Grecji.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem strefa euro kupi sobie czas na dalsze negocjacje z Grecją i zmuszenie jej do spłaty zadłużenia. Wciąż pozostaje wiele kwestii spornych m.in. prywatyzacja greckiej gospodarki, plany rządu dotyczące podniesienia płacy minimalnej i zwiększenia emerytur.


TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl