fot. PAP/EPA

Irlandia: referendum ws. legalizacji związków homoseksualnych

W Irlandii odbędzie się dziś referendum w sprawie legalizacji tak zwanych związków homoseksualnych. Kampania referendalna „Tak, dla małżeństw tej samej płci” – jak wskazują eksperci – jest prowadzona w sposób  ofensywny, w klimacie zastraszania społeczeństwa.

Politykom, którzy nie chcą poprzeć tego typu rozwiązań i krytykują legalizację homozwiązków grozi uśnięcie z list partii.

Głosowanie ogłoszone przez rząd ma na celu rozmycie konstytucyjnie potwierdzonej tożsamości małżeństwa, jako związku kobiety i mężczyzny, ukierunkowanego na założenie rodziny.

Także media – prywatne i publiczne – popierają tzw. homozwiązki i ograniczają dostęp drugiej stronie społecznej debaty.

– Te określenia „wolne, uczciwe wybory” dotyczą nie tylko samego sposobu głosowania, ale także przebiegu kampanii referendalnej, a ta wydaje się odbiegać od standardów demokratycznych obowiązujących w Unii Europejskiej. Należy zwrócić uwagę na kilka kwestii, a w szczególności to, że każda z partii politycznych, która jest finansowana publicznie, angażuje się po stronie tej części na tak – tak dla małżeństw tej samej płci. Co więcej, istnieje groźba usunięcia z partii osób, które będą głosowały w sposób przeciwny. Tutaj wybitnym przykładem jest usuniecie z partii jednego z senatorów, który stwierdził, że będzie głosował zgodnie ze swoim sumieniem – powiedziała dr Joanna Banasiuk, z Instytutu Kultury Prawnej Ordo Iuris.

Kontrowersje budzi fakt, że również krajowa policja zaangażowała się w poparcie dla legalizacji związków tej samej płci.

Najbardziej jednak dziwi bezczynność instytucji Unii Europejskiej względem rażących naruszeń integracji referendum w Irlandii.

RIRM

drukuj