fot. twitter.com

[TYLKO U NAS] O. K. Hejmo OP: Ks. kard. Zenon Grocholewski był podporą w rozwiązywaniu trudnych spraw prawnych w danej dziedzinie. Dlatego zawsze był potrzebny, zawsze był pod ręką  

Ka. kard. Zenon Grocholewski był takim oparciem nie tylko dla kongregacji prawnej czy nawet potem wychowania, ale wiem, że i inne kongregacje miały go zawsze jako taką podporę w rozwiązywaniu trudnych spraw prawnych w danej dziedzinie. Dlatego zawsze był potrzebny, był pod ręką, mimo że już był na emeryturze – mówił w piątkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja o. Konrad Hejmo OP, dyrektor Domu Pielgrzyma i Ośrodka dla Pielgrzymów Polskich „Sursum Corda”.

W wieku 80 lat zmarł dziś ks. kard. Zenon Grocholewski – bliski współpracownik św. Jana Pawła II, Benedykta XVI i papieża Franciszka. Był wieloletnim Prefektem Kongregacji ds. Edukacji Katolickiej i przyjacielem Radia Maryja oraz Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu [więcej]

– Dla mnie ta dzisiejsza wiadomość była ogromnym zaskoczeniem, dlatego że spotkałem go kilka dni temu. Rozmawialiśmy, nawet była możliwość spotkania poza Rzymem. Tymczasem jego wyjazd do Polski się już nie dokonał, dlatego że on miał trudności zdrowotne, przede wszystkim z nogą, ale równocześnie wtedy skarżył się, że ma jakieś trudności z sercem, ale nie zwracał na to specjalnej uwagi – zaznaczył o. Konrad Hejmo OP.

Ks. kard. Zenon Grocholewski wyróżniał się sporymi osiągnięciami naukowymi.

– Dostał medal papieski za swoją naukową pracę. Równocześnie był strasznie długo, od 1982 do 1999 roku, sekretarzem Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej – był najważniejszą osobą decydującą o sprawach prawnych. Potem został prefektem Kongregacji Wychowania Chrześcijańskiego. (…) Zawsze był tym człowiekiem, któremu można było pewne problemy naukowe, trudności przesłać do niego i zostały one rozwiązane – podkreślił gość Radia Maryja.

Ksiądz kardynał współpracował z trzema Papieżami: św. Janem Pawłem II, Benedyktem XVI oraz Franciszkiem. Stanowił oparcie nie tylko dla nich, ale również dla wielu kongregacji w Stolicy Apostolskiej – wskazał dominikanin.

– On był takim oparciem nie tylko dla kongregacji prawnej czy nawet potem wychowania, ale wiem, że i inne kongregacje miały go zawsze jako taką podporę w rozwiązywaniu trudnych spraw prawnych w danej dziedzinie. Dlatego zawsze był potrzebny, był pod ręką, mimo że już był na emeryturze. Mieszkał przecież w samym centrum koło Watykanu, koło Placu Piusa XII i był taką osobą, do której można się było zgłosić – mówił dyrektor Domu Pielgrzyma i Ośrodka dla Pielgrzymów Polskich „Sursum Corda”.

Ks. kard. Zenon Grocholewski podczas swojego życia nie zapominał o swoich rodzinnych stronach.

– Nie ulega wątpliwości, że Poznań to był jego taki rodzony ośrodek działania, uczenia. Zawsze miał kontakt z wszystkimi tzw. poznaniakami, zwłaszcza takimi, którzy potrzebowali pomocy – akcentował o. Konrad Hejmo OP.

Całą rozmowę z o. Konradem Hejmo OP w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

radiomaryja.pl

drukuj