fot. pixabay.com

[TYLKO U NAS] Mł. bryg. A. Piętak: Wakacje to czas beztroski. To on powoduje wiele zdarzeń nad wodą, w lesie, w górach czy w podróży

Wakacje to czas beztroski. To on powoduje wiele zdarzeń nad wodą, w lesie, w górach czy w podróży. Jeżeli chodzi o pożary, to wybierając się do lasu czy na łąkę, musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Najmniejsza iskra, zapłon może spowodować wielki pożar. (…) Promując wypoczynek nad wodą, powinniśmy zapoznać się z wieloma rzeczami. Generalnie rzecz biorąc, najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych – powiedział mł. bryg. Arkadiusz Piętak, rzecznik kujawsko-pomorskiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Mł. bryg. Arkadiusz Piętak zwrócił uwagę na konieczność zachowania zdrowego rozsądku podczas okresu wakacyjnego.

– Wakacje to czas beztroski. To on powoduje wiele zdarzeń nad wodą, w lesie, w górach czy w podróży. Jeżeli chodzi o pożary, to wybierając się do lasu czy na łąkę, musimy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Najmniejsza iskra, zapłon może spowodować wielki pożar, tak jak to miało niedawno miejsce w Puszczy Białowieskiej, w której spłonęły hektary lasów. Jeden niedopałek papierosa wyrzucony przez okno samochodu może spowodować wielki pożar, a co za tym idzie zagrożenie dla zdrowia, życia ludzi. Zniszczonego ekosystemu nie będziemy w stanie szybko odtworzyć – wskazał gość Radia Maryja.

Pożar jest niebezpieczny także z tego względu, że może dotrzeć do ludzkich domostw.

– Niedawno mieliśmy do czynienia z pożarem na Podhalu [czytaj więcej], w którym spłonęło kilkadziesiąt budynków mieszkalnych i gospodarczych. W każdej sytuacji musimy zachować zdrowy rozsądek. Mamy do czynienia z  wysokimi temperaturami, brakiem wiatru, panującą suszą. Wchodząc do lasu, zachowujmy wszystkie normy bezpieczeństwa: nie rozpalajmy ognisk w miejscach do tego nieprzeznaczonych, nie palmy papierosów, nie zostawiajmy śmieci, bo jedna iskierka może spowodować wielki pożar. W naszych domach pamiętajmy o tym, aby wszystkie urządzenia były sprawne. Chodzi także o to, żebyśmy sami nie przerabiali urządzeń zasilanych energią elektryczną, bo może dojść do przeciążeń, zwarcia. To może spowodować pożar w naszych domach – mówił rzecznik kujawsko-pomorskiego Komendanta Państwowej Straży Pożarnej.

Instytut Badawczy Leśnictwa może wydać stosowne alerty informujące o zagrożeniu pożarowym w konkretnych częściach kraju. Mapa zagrożeń pożarowych w polskich lasach jest dostępna pod linkiem: http://bazapozarow.ibles.pl/zagrozenie/

O chłodnej głowie należy pamiętać także podczas wypoczynku nad wodą.

– Promując wypoczynek nad wodą, powinniśmy zapoznać się z wieloma rzeczami. Generalnie rzecz biorąc, najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscach odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych. Najlepiej będzie, jeśli miejsce jest pod nadzorem ratowników WOPR-u lub funkcjonariuszy policji wodnej. Nie korzystajmy z kąpielisk na żwirowiskach, w stawach. Mogą to być akweny bardzo zanieczyszczone i głębokie. W razie zagrożenia nikt nas nie usłyszy i nie będzie mógł nam pomóc – powiedział mł. bryg. Arkadiusz Piętak.

Strzeżone kąpieliska zawsze są dobrze oznakowane.

– Jeżeli mam do czynienia z czerwoną flagą nad akwenem czy morzem, to oznacza ona, że kąpiel jest zabroniona. Brak flagi świadczy o niestrzeżonym kąpielisku. Biała flaga to znak, że możemy się kąpać i jest bezpiecznie. Oczywiście nawet to, iż jest bezpiecznie, nie oznacza, że rodzice mogą przestać pilnować dzieci. Nigdy nie spuszczajmy oczu z naszych pociech, nawet jeżeli są ratownicy, a dziecko potrafi pływać. Jedno zachłyśnięcie wodą może spowodować wielką tragedię i nieszczęście – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Dla każdego dorosłego człowieka jasnym i zrozumiałym jest fakt, że pod żadnym pozorem nie wolno wchodzić do wody po spożyciu nawet najmniejszej ilości alkoholu. Tyczy się to także burzy, gdyż piorun może uderzyć w taflę wody.

Istotnym elementem jest to, aby przed wyjazdem zabezpieczyć swój dom i zachować zdrowy rozsądek podczas samej podróży.

– Jadąc na wakacje, pamiętajmy, że lepiej dojechać 5 minut później. Nadmierna prędkość jest przyczyną wielu wypadków na naszych drogach, które powodują utratę zdrowia i życia. Jeśli będziemy spieszyć się, jadąc na wakacje, to można na nie w ogóle nie dojechać. Nawet najnowocześniejsze samochody nie uchronią nas, gdy dojdzie do wypadku. W podróż należy więc wyruszać, będąc wypoczętym, a jeśli czujemy znużenie, zmęczenie podróżą, zjedźmy na pobocze czy stację paliw. Odpocznijmy, wypijmy kawę, przewietrzmy się. Upały są męczące dla wszystkich, dlatego musimy o siebie zadbać – podsumował mł. bryg. Arkadiusz Piętak.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem mł. bryg. Arkadiusza Piętaka można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl