Bezpieczeństwo podczas pobytu nad wodą

Wakacje to czas urlopów i wypoczynku nad wodą. W związku z licznymi przypadkami utonięć uruchomiono akcję Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Policjanci i strażacy przypominają, na co zwrócić uwagę planując wypoczynek oraz jak sprawić, żeby wakacje były bezpieczne.

Podczas upału najlepiej wypoczywa się nad wodą. Wszystkie poznańskie kąpieliska są oblegane. Przed sezonem jakość wód sprawdził Sanepid, który nie miał zastrzeżeń, co do czystości zbiorników.

Woda to żywioł bardzo niebezpieczny, przypomina Maciej Święcichowski z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu.

– Pamiętajmy niezależnie od tego czy jesteśmy dziećmi, czy dorosłymi, a tym bardziej, kiedy jako opiekunowie wybieramy się nad kąpielisko z naszymi pociechami o tym, żeby wybierać te kąpieliska, które są strzeżone. Tam zawsze mamy ratownika oraz wygrodzony obszar jeziora, na którym możemy bezpiecznie przebywać i się kąpać – mówi Maciej Święcichowski.

To tylko jedna z wielu zasad, którymi powinniśmy się kierować podczas pobytu nad wodą. Bezwzględnie nie należy wchodzić do wody po spożyciu alkoholu. Powinniśmy zanurzać się stopniowo, żeby nie doznać szoku termicznego. Okazuje się, że nawet zwykły obiad może być przeszkodą w kąpieli wodnej.

– Kiedy spożyliśmy obfity posiłek i od razu po tym wejdziemy do wody, to może być powodem do tego, że z naszym organizmem stanie się coś nieprzewidzianego, co może się skończyć utonięciem – przestrzega Maciej Święcichowski z poznańskiej policji.

W tym roku doszło już do kilkunastu utonięć.  W ubiegłe wakacje w całej Polsce utonęło aż 185 osób.  Poszukiwaniem tych, którzy zaginęli zajmuje się specjalna jednostka wodno-nurkowa działająca w ramach straży pożarnej.

– Do utonięcia podczas wypoczynku nad wodą najczęściej dochodzi niestety po spożyciu alkoholu lub przy nieodpowiednim zachowaniu się na jednostkach pływających – informuje Piotr Mądry z Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Wraz z rozpoczęciem się wakacji ruszyły także kontrole kolonii, półkolonii czy obozów. Inspektorzy Sanepidu pod lupę biorą między innymi warunki żywieniowe, higieniczno-sanitarne, bezpieczeństwo i dokumentację medyczną personelu. Sanepid będzie też sprawdzał wakacyjne punkty sprzedaży żywności. Chodzi o sklepiki przy trasach turystycznych, nad jeziorami i na terenie działek.

 

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl