fot. https://twitter.com/MI_GOV_PL

Ruszyła kampania „Zdaj test z odpowiedzialności” dot. zagrożeń, które stwarza jazda po alkoholu

Wystartowała kampania społeczna Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego „Zdaj test z odpowiedzialności”. Statystyki pokazują, że jazda pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających jest jednym z głównych czynników zwiększających zagrożenie w ruchu drogowym.

We wtorek w Instytucie Transportu Samochodowego w Warszawie odbyła się konferencja prasowa dot. kampanii społecznej „Zdaj test z odpowiedzialności” przygotowanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Jak mówił we wtorek podczas konferencji prasowej sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Konrad Romik, jej celem jest przede wszystkim zwrócenie uwagi na konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu i środków odurzających w ruchu drogowym i wpływu tego zachowania na najbliższe otoczenie sprawcy.

Dodał, że chodzi również o doprowadzenie do zmiany postaw i zachowań uczestników ruchu drogowego. Adresatem kampanii są potencjalni kierowcy – osoby od 18. roku życia.

„Apelujemy tą kampanią o odpowiedzialność wobec otoczenia potencjalnego sprawcy, który chce prowadzić pojazd po użyciu alkoholu, ale apelujemy również o zdanie przez społeczeństwo wielkiego testu z odpowiedzialności i profilaktyki zagrożeń, które stwarza jazda po alkoholu i innych środkach odurzających” – podkreślił Konrad Romik.

Wskazał, że przez ostatnich kilka lat zostało wprowadzonych wiele zmian, które mają na celu walkę z przestępczością drogową i wykroczeniami drogowymi. Chodzi m.in. o walkę z kierującymi pod wpływem alkoholu i środków odurzających. Prowadzone są też działania edukacyjne.

Konrad Romik zapowiedział kontynuowanie tych kompleksowych działań, a także kontynuację skutecznego nadzoru nad ruchem drogowym i eliminacji z ruchu tych, którzy zagrożenie sprowadzają.

Dyrektor Instytutu Transportu Samochodowego (ITS) prof. Marcin Ślęzak przekazał, że dane Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA) oraz Komisji Europejskiej wskazują, że Polacy piją z mniejszą częstotliwością niż średnia europejska.

„Polska jest też krajem, gdzie stosunkowo najniższy odsetek dorosłych deklaruje, że pije alkohol codziennie. Według Eurostatu (dane z 2019 roku) najwięcej mieszkańców pijących codziennie alkohol zanotowano w Portugalii (20,7 proc.). Średnia europejska wynosi 9 proc. dorosłych osób spożywających alkohol codziennie. W Polsce to zaledwie 1,6 proc.” – podał statystyki prof. Marcin Ślęzak.

Przekazał, że z danych międzynarodowego projektu ESRA (Badanie opinii społecznej w różnych krajach świata), w którym uczestniczył ITS i jest jednym z jego inicjatorów, w Europie odsetek kierowców samochodów, którzy zgłaszają prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu, znacznie się różni i waha się od 5 proc. na Węgrzech do aż 34 proc. w Portugalii.

PAP

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl