[TYLKO U NAS] Min. P. Müller: Tarcza antykryzysowa ma na celu jak największe ograniczenie zwolnień po epidemii

Nie wiemy jeszcze, jaka będzie skala zwolnień, ale faktycznie symulacje w Europie Zachodniej nie napawają optymizmem. Są już szacunki, że gospodarka niemiecka może skurczyć się o 20 proc. w stosunku do PKB. Dlatego tak szybko reagujemy i chcemy, by polscy przedsiębiorcy i pracownicy poradzili sobie w tej sytuacji – powiedział w „Polskim punkcie widzenia” na antenie Telewizji Trwam rzecznik rządu Piotr Müller. Odniósł się w ten sposób do rozwiązań tarczy antykryzysowej.

W Sejmie odbędzie się zdalne głosowanie nad tarczą antykryzysową. To rozwiązania, które mają pomóc przedsiębiorcom w utrzymaniu na rynku swoich firm po tym, kiedy sytuacja związana z epidemią koronawirusa zacznie wracać do normy.

– Pamiętajmy, że głosowanie przez internet ma charakter jawny, więc będzie wiadomo kto jak głosował. Wszystko będzie tutaj jasne. Dokładnie tak samo może być prowadzona debata – wskazał Piotr Müller.

Jakie rozwiązania zastosował rząd w ustawie?

– Przede wszystkim wprowadziliśmy rozwiązania oparte na instrumentach finansowych, by pomóc gospodarce. To pomoc przedsiębiorcom, którzy zatrudniają do dziewięciu pracowników, w postaci trzymiesięcznego zwolnienia ze składek na ZUS. Dla osób, które mają jednoosobową działalność gospodarczą bez przychodów większych niż 15 tys. złotych, również zwolnienie przez 3 miesiące ze składek ZUS. Ponadto do całego sektora przedsiębiorstw kierujemy pomoc w postaci współfinansowania wynagrodzenia pracownika do 40 proc.– wyjaśnił rzecznik rządu.

Pakiet antykryzysowy to pomoc finansowa rzędu 10 proc. polskiego PKB. Nie jest jednak wykluczone, że pomoc będzie jeszcze większa.

– Już w tej chwili byliśmy otwarci na poprawki na przykład strony społecznej lub prezydenta. Jeśli sytuacja będzie się pogarszała, trzeba będzie reagować. Chcemy to jednak robić w sposób odpowiedzialny tak, by można było utrzymać cały system gospodarczy w Polsce w odpowiednim funkcjonowaniu – podkreślił.

Nadrzędnym celem rządu jest utrzymanie miejsc pracy. Nie będzie można jednak całkowicie uniknąć zwolnień.

– Nie wiemy jeszcze, jaka będzie skala zwolnień, ale faktycznie symulacje w Europie Zachodniej nie napawają optymizmem. Są już szacunki, że gospodarka niemiecka może skurczyć się o 20 proc. w stosunku do PKB. Dlatego tak szybko reagujemy i chcemy, by polscy przedsiębiorcy i pracownicy poradzili sobie w tej sytuacji – powiedział Piotr Müller.

Tarcza antykryzysowa nie pozwoli na realizację zrównoważonego budżetu, o którym – w momencie jego uchwalania – mówił rząd. Zawartych w nim było wiele programów socjalnych oraz programów wsparcia dla młodych, na przykład zwolnienie z podatku do 26. roku życia.

– W tej chwili nie ma planów, by te rzeczy modyfikować. Budżet na pewno nie będzie zrównoważony. Modyfikacja budżetu będzie konieczna, ale nastąpi ona zapewne dopiero w wakacje. Programy socjalne są ważne z punktu widzenia pewnej równowagi i sprawiedliwości społecznej, więc chcemy je utrzymać tak, by gwarantowało to pewien poziom życia obywateli i było pewnym impulsem gospodarczym. Patrzymy więc na to w sposób szeroki, a nie tylko tak, by zrównoważyć budżet – wyjaśnił.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl