fot. PAP/Andrzej Lange

[TYLKO U NAS] Min. M. Zagórski: Wybory parlamentarne są w pełni zabezpieczone

Jesteśmy dobrze przygotowani od strony bezpieczeństwa tych wyborów. Wspólnie z MSWiA i ABW dbamy o to, żeby nikt nie zakłócił wyborów. Uruchamiamy też akcje edukacyjne – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Już w niedzielę Polacy zdecydują w wyborach, kto ma reprezentować ich w Sejmie i Senacie. Minister cyfryzacji Marek Zagórski zaznaczył, że wybory są niezagrożone.

– Jesteśmy dobrze przygotowani od strony bezpieczeństwa tych wyborów. Wspólnie z MSWiA i ABW dbamy o to, żeby nikt nie zakłócił wyborów. Uruchamiamy też akcje edukacyjne – podkreślił minister Marek Zagórski.

Do spisu i rejestru wyborców można było zapisać się za pomocą internetu. Z tego rozwiązania skorzystało ok. 265 tys. obywateli.

– Potwierdzam ogromne zainteresowanie możliwością elektronicznego zapisania się do spisu wyborców. Z tej możliwości skorzystało prawie 265 tys. Polaków. To sześciokrotny wzrost w porównaniu do wyborów do Parlamentu Europejskiego – wskazał minister.

– Należy sprawdzić, czy dostaliśmy komunikat o tym, że możemy głosować w innym miejscu, bo te decyzje nie zawsze są pozytywne. To zależy od wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Z informacji z samorządów wynika, że wszyscy, którzy wnioskowali o dopisanie do spisu i rejestru wyborców, otrzymali takie decyzje, a były to najczęściej decyzje pozytywne – dodał Marek Zagórski.

Profil zaufany, dzięki któremu można korzystać z różnorakich rozwiązań dotyczących załatwiania spraw formalnych posiada na dzisiaj już ponad 4,5 mln Polaków.

– Przed długi czas informatyzacja państwa kojarzyła się z niewydolnością, a nie wydolnością. Najważniejszym dla nas wskaźnikiem jest udział Polaków w korzystaniu z tych usług. Zachęcamy, by korzystali z profilu zaufanego. Można tam skorzystać już z wielu usług. Tych kont zaufanych jest już ponad 4,5 mln, ale zachęcamy, by było ich jeszcze więcej – akcentował minister.

Cała rozmowa z min. Markiem Zagórskim z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj