W Monitorze Polskim opublikowano rządową uchwałę dot. polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce
Powstanie nowych, lepiej płatnych stanowisk pracy oraz zwiększenie dynamiki PKB o 2,6 proc. rocznie – takie mają być efekty polityki rozwoju sztucznej inteligencji w Polsce. Przyjęta przez rząd uchwała w tej sprawie została wczoraj opublikowana w Monitorze Polskim.
Jak zaznacza Marek Zagórski, pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji, to dokument kierunkowy, który pozwoli wspierać zastosowanie sztucznej inteligencji i algorytmów bazujących na niej w gospodarce i administracji.
Składa się on z ok. 200 działań ujętych w trybie krótko i średnioterminowym. Dokument ma być aktualizowany w zależności od dynamicznego rozwoju sztucznej inteligencji.
https://twitter.com/CyfryzacjaKPRM/status/1349054034926333952
Marek Zagórski wyjaśnia, dlaczego Polska powinna wspierać rozwój tej dziedziny.
– Jeżeli chcemy mieć nowoczesną gospodarkę, chcemy w jak najbardziej efektywny sposób wykorzystywać dane, które są cennym elementem rozwoju gospodarki, tak jak surowce tradycyjne, to musimy być na to gotowi. Musimy przygotowywać firmy, podnosić kompetencje społeczeństwa i uczelni. Musimy również upowszechniać zastosowanie tych algorytmów w administracji. Jednym słowem musimy być gotowi na skok technologiczny, który już się dzieje, przyspieszył wskutek pandemii i nadal będzie przyspieszał – mówi Marek Zagórski.
Pełnomocnik rządu ds. cyfryzacji wskazał też, że w międzynarodowych rankingach Polska jest określana jako kraj szybko i sprawnie wykorzystujący cyfrową transformację.
Marek Zagórski zwrócił też uwagę, że niemal 46 proc. krajowej gospodarki opiera się na przepływie danych elektronicznych.
RIRM