fot. pixabay.com

Polacy coraz częściej decydują się na rejestrację noworodków online

W Polsce coraz więcej rodziców rejestruje noworodki za pomocą internetu – poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji. Z danych GUS-u wynika, że od marca do końca maja urodziło się ponad 85 tys. dzieci. Jak zaznacza resort cyfryzacji, większość z nich została zarejestrowana w sieci.

E-rejestracja noworodka stanowi duże udogodnienie zarówno dla urzędu, jak i dla samych rodziców.

https://twitter.com/MC_GOV_PL/status/1291638198448390144

Wiceminister cyfryzacji Wanda Buk zaznaczyła, że aby zgłosić narodziny dziecka przez internet, należy posiadać profil zaufany.

– Jeżeli chcemy zgłosić narodzenie naszej pociechy, to mamy kilka kroków, które musimy pokonać. Pierwszym jest oświadczenie, że jesteśmy rodzicami, później sprawdzamy dane, które już są w systemie, czy są one poprawne i dodajemy dane dziecka. Następnie wybieramy adres zameldowania dziecka i sposób odbioru dokumentu, sprawdzamy jeszcze raz wszystkie informacje i podpisujemy je właśnie profilem zaufanym – powiedziała wiceminister Wanda Buk.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina również, że po narodzeniu dziecka, rodzice w ciągu 21 dni od otrzymania karty urodzenia powinni to zgłosić. Wtedy noworodkowi oficjalnie nadaje się imię, numer PESEL, można go też zameldować.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl