fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

[TYLKO U NAS] Min. M. Maląg: Zależy nam na płynności i wsparciu, które mają na celu chronić miejsca pracy

Zależy nam na płynności i na wsparciu przede wszystkim w celu ochrony miejsc pracy, aby pracodawcy mogli zachować płynność, żeby po tym okresie trudności, kiedy wejdziemy już w kolejny etap odmrażania gospodarki, żebyśmy jak najwcześniej mogli wracać do normalności – powiedziała w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rząd zadecydował o przyjęciu projektu nowej wersji Tarczy Antykryzysowej. Marlena Maląg wskazała, że Tarcza ma za zadanie ochronić miejsca pracy w sytuacji związanej z czasowym zamrożeniem gospodarki, wprowadzonym w celu walki z pandemią koronawirusa.

– Pierwsza tarcza została wprowadzona i obowiązuje od 1 kwietnia tego roku. Na chwilę obecną z samej tylko Tarczy Antykryzysowej wsparcie, które zostało przekazane na ochronę miejsc pracy, to jest ponad 11 mld, a więc dofinansowanie do kosztów pracy, dofinansowanie postojowego dla pracowników czy zwolnienia ze składek ZUS i – na bieżąco – mikropożyczki dla mikroprzedsiębiorców. Te zadania są realizowane. Zależy nam na płynności i na wsparciu przede wszystkim w celu ochrony miejsc pracy, aby pracodawcy mogli zachować płynność, żeby po tym okresie trudności, kiedy wejdziemy już w kolejny etap odmrażania gospodarki, żebyśmy jak najwcześniej mogli wracać do normalności – akcentowała polityk. 

Rozszerzona została grupa, która może ubiegać się o dofinansowania w ramach Tarczy Antykryzysowej – zwróciła uwagę minister.

– Także jednostki kultury, stowarzyszenia, stowarzyszenia kościelne również będą mogły ubiegać się o te dofinansowania. To są potężni pracodawcy, którzy wykonują zadania i ten trudny czas również ich dotknął. To są te wsparcia, które przede wszystkim właśnie mają chronić miejsca pracy – zaznaczyła gość „Aktualności dnia”.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podniesienie wysokości kwoty zasiłku dla bezrobotnych do poziomu 1200 zł oraz wprowadzenie dodatkowego trzymiesięcznego zasiłku w kwocie 1300 zł dla osób tracących pracę.

– Aktualnie pracujemy nad tym rozwiązaniem, aby ono było najbardziej efektywne dla tych osób i najbardziej wspierało. Nie chciałabym się jeszcze odnosić do konkretnej daty, od którego miesiąca zostaną wprowadzone te wsparcia, bo różne warianty są realizowane. Rozmawiamy też z panem prezydentem jako inicjatorem tego dodatkowego wsparcia dla osób tracących pracę. Myślę, że w najbliższym tygodniu będą podjęte konkretne decyzje – powiedziała szefowa resortu rodziny.

W celu walki ze skutkami zamrożenia gospodarki w związku z koronawirusem wprowadzono również system mikropożyczek dla mikroprzedsiębiorców. Marlena Maląg poinformowała, że do tej pory złożono ponad 1,2 mln wniosków o mikropożyczkę.

– Realizacja tych wniosków w kraju jest na poziomie ok. 60 proc. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, że rząd, wprowadzając ten instrument, zabezpieczył środki, ale zabezpieczył też środki na realizację tego zadania. Powiatowe urzędy pracy, które realizują to zadanie, dostają pół procent od kwoty wypłaconych mikropożyczek na obsługę, czyli np. na zatrudnienie dodatkowych pracowników. Logistyka wykonania tego zadania zależy od powiatowych urzędów pracy – przypomniała minister.

W ramach łagodzenia obostrzeń wprowadzonych w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa od 6 maja istnieje możliwość posyłania dzieci do żłóbków i przedszkoli.

– Obserwujemy głównie żłobki, które są jakby w naszym nadzorze. Zostały wydane wytyczne, uzgodnione z Głównym Inspektorem Sanitarnym i Ministerstwem Zdrowia. Monitorujemy otwieranie żłobków. Żłobki w większości są właśnie prowadzone przez instytucje niesamorządowe (część żłobków jest samorządowych, ale większa część jest niesamorządowych). Obserwujemy z danych, które posiadamy, że na chwilę obecną połowa żłobków na terenie kraju się otwiera – są to głównie żłobki nie samorządowe – a więc wynika z tego, że i zapotrzebowanie ze strony rodziców, którzy w tym okresie odmrażania gospodarki chcą wrócić do pracy, chcą realizować swoje zadania (…) jest większe – wskazała szefowa resortu rodziny.

Całą rozmowę z minister Marleną Maląg w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [TUTAJ].

RIRM

 

 

drukuj

Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl