PAP/Marcin Obara

Resort rolnictwa chce pomóc polskim rolnikom w zatrudnianiu zagranicznych pracowników sezonowych

Ministerstwo Rolnictwa chce ułatwić polskim gospodarzom zatrudnianie pracowników zagranicznych. Resort apeluje także do Polaków o solidarność z rolnikami i zaangażowanie się w pomoc im m.in. przy tegorocznych zbiorach.

Wprowadziliśmy ułatwienia dla rolnictwa, dotyczące pracowników zza wschodniej granicy – poinformował minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski.

–  To, co jest wyjątkiem, absolutnie występującym tylko w rolnictwie, to jest to, że Ci pracownicy, którzy docierają do gospodarstw, mogą wykonywać pracę od pierwszego dnia pobytu w gospodarstwie – wskazał Jan Krzysztof Ardanowski.

Stosowne zalecenia wydal Główny Inspektor Sanitarny – podkreślił minister rolnictwa.

– Jestem mu wdzięczny, bo one są bardzo rozsądne, bardzo konstruktywne, określające pracę pracowników w gospodarstwach: oddzielne wejścia, węzły sanitarne, ograniczenie do minimum kontaktów, podzielenie pracowników na mniejsze grupy – akcentował polityk.

– Ci, którzy przyjeżdżają do innej pracy z zakresu gospodarki, muszą najpierw odbyć 14-dniową kwarantannę bez wykonywania pracy – dodał.  

Jan Krzysztof Ardanowski zwrócił się z apelem do bezrobotnych oraz młodzieży, aby pomogli rolnikom w pracy przy zbiorach.

– Apeluję, odnosząc się do solidarności i społecznej i tej ludzkiej, o to, żeby ci Polacy, którzy z różnych powodów nie świadczą w tej chwili pracy, czy są bezrobotnymi bez ustalonego prawa do zasiłku, czy też są młodzieżą zarówno szkół średnich, jak i uczelni wyższych, żeby rozważyli w swoich wyborach – szczególnie teraz letnich, wakacyjnych – możliwość świadczenia pracy przy zbiorach dla rolników – podkreślił minister rolnictwa.   

– Dzisiaj wszyscy jesteśmy zmobilizowani: powiatowe urzędy pracy, agencje zatrudnienia, aby przede wszystkim pomóc polskim rolnikom – dodała minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marlena Maląg.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl