fot. prezydent.pl

Prezydenci Polski i Chorwacji rozmawiali o odmrażaniu gospodarek i perspektywie Inicjatywy Trójmorza

Uruchamianie gospodarek po zamrożeniu z powodu pandemii i perspektywy Inicjatywy Trójmorza to tematy rozmowy telefonicznej prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Chorwacji Zorana Milanovicia – poinformował szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

„Prezydent RP odbył półgodzinną rozmowę telefoniczną z Prezydentem Chorwacji Zoranem Milanoviciem, który objął swój urząd w lutym tego roku. Była to pierwsza bezpośrednia rozmowa obu polityków” – powiedział Krzysztof Szczerski.

Dodał, że prezydenci omówili sytuację związaną ze strategiami uruchamiania gospodarek obu państw po okresie zamrożenia w wyniku pandemii oraz sytuację polityczną w obu krajach.

Krzysztof Szczerski zaznaczył, że „zdaniem prezydentów warto poddać analizie fakt, że kraje regionu Trójmorza zostały relatywnie, na chwilę obecną, w znacznie mniejszym stopniu dotknięte skutkami zdrowotnymi pandemii koronawirusa”.

„Jednocześnie nie oznacza to, że ich gospodarki nie będą wymagały także w przyszłości istotnego wsparcia dla odzyskania swojego pełnego potencjału” – zastrzegł.

Jak powiedział szef gabinetu Andrzeja Dudy, „prezydenci uznali, że istotną rolę w stymulowaniu gospodarek powinna odgrywać ambitna polityka na poziomie Unii Europejskiej skierowana odpowiednio do wszystkich krajów członkowskich”. Poinformował, że rozmowa dotyczyła także „perspektyw rozwoju Inicjatywy Trójmorza w kontekście tegorocznego szczytu planowanego jesienią w Tallinie”.

„Prezydent RP Andrzej Duda zaprosił prezydenta Chorwacji do złożenia wizyty w Polsce. Otrzymał zapewnienie, że do wizyty takiej dojdzie w pierwszym możliwym terminie, a jej głównym celem będzie dyskusja o Trójmorzu” – poinformował Krzysztof Szczerski.

https://twitter.com/prezydentpl/status/1263513790286528512

Wywodzący się z Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP) Zoran Milanović został zaprzysiężony na urząd prezydenta Chorwacji w lutym br. W styczniu w drugiej turze wyborów pokonał dotychczasową prezydent Kolindę Grabar-Kitarović.

 

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl