[TYLKO U NAS] M. Wójcik: Wątpliwości prezydenta nie dotyczyły treści noweli Kodeksu karnego, ale trybu procedowania

Pan prezydent skorzystał ze swoich prerogatyw. Mógł podpisać tę ustawę, mógł ją zawetować lub właśnie skierować do TK i to uczynił, ponieważ wyraził wątpliwości, które dotyczyły trybu uchwalania tej nowelizacji. Nie dotyczyły jednak treści noweli – powiedział w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelę Kodeksu karnego.

– Pan prezydent skorzystał ze swoich prerogatyw. Mógł podpisać tę ustawę, mógł ją zawetować lub właśnie skierować do TK i to uczynił, ponieważ wyraził wątpliwości, które dotyczyły trybu uchwalania tej nowelizacji. Nie dotyczyły jednak treści noweli – podkreślił Michał Wójcik.

Główną zmianą w Kodeksie karnym jest zaostrzenie kar za przestępstwa.

– Są tam między innymi kwestie dotyczące przestępczości gospodarczej, przeciwko życiu, zdrowiu, przestępstwa, w których tle pojawiają się osoby małoletnie – wskazał wiceminister.

– Dzisiaj za wielkie przestępstwa w obszarze gospodarczym grozi od roku do 10 lat pozbawienia wolności. Pytanie, czy taka kara jest karą sprawiedliwą. Przyjęliśmy zupełnie nowe granice. Przy takich przestępstwach od 5 do 25 lat. Zmieni się też kwestia kradzieży zuchwałej. Dzisiaj, jeśli wartość skradzionego przedmiotu jest mniejsza niż 500 złotych, to jest to wykroczenie. Po zmianach będzie to przestępstwo – dodał.

Co stanie się jeżeli TK uzna, że nowela była procedowana niezgodnie z konstytucją?

– Wówczas trzeba będzie na nowo uruchomić całą procedurę. Te przepisy nie mogłyby obowiązywać – wyjaśnił Michał Wójcik.

Całą rozmowę z Michałem Wójcikiem, wiceministrem sprawiedliwości, z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl