fot. PAP/EPA

[TYLKO U NAS] M. Przeworska: Rolnicy obwiniani są za niszczenie środowiska. W XXI wieku są wywłaszczani z własnej ziemi, stąd fala protestów w Holandii

W Holandii trwają protesty rolników. Ponad 40 tysięcy osób występuje przeciwko rządowym planom ograniczenia emisji azotu i amoniaku, który wytwarzany jest przez zwierzęta gospodarskie. W wyniku tej transformacji rolnicy mogą być zmuszeni do zamknięcia swoich gospodarstw.  „Rolnicy obwiniani są za niszczenie środowiska, zmiany klimatu. W XXI wieku rolnicy są wywłaszczani z własnej ziemi, z własnych gospodarstw. Stąd fala protestów w Holandii” – powiedziała Monika Przeworska, dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Przed budynkiem holenderskiego parlamentu pojawiły się traktory. Tamtejsi rolnicy rozpoczęli strajki przeciwko decyzjom rządu dotyczącym redukcji azotu i amoniaku, który wytwarzany jest przez zwierzęta hodowane w gospodarstwach rolnych.

– Rząd w Holandii ma tendencję do częstego próbowania ograniczania działalności rolniczej. Kilka lat temu została zakazana hodowla zwierząt na futra, dlatego że tamtejszy rząd stwierdził, iż nie jest to produkcja, która jest w tym kraju potrzebna. Od tamtej pory (mimo zmieniających się kadencji) zawsze istnieją próby wypychania rolnictwa poza Holandię. To, co obserwujemy teraz, jest totalnym apogeum – mówiła gość Radia Maryja.

https://twitter.com/Instytut_Rolny/status/1541730570752991232

Monika Przeworska oceniła, że sytuacja w Holandii jest szczególnie interesująca dla Polski, jako kraju typowo rolniczego.

– Wszystko, co dzieje się na zachodzie prędzej czy później dociera do Polski. W związku z tym, że jesteśmy w Unii Europejskiej, która coraz częściej sięga po narzędzie decyzji wykonawczej, to decyzje lewicowych polityków są skutecznie implementowane na poziomie unijnym. Powinniśmy przyglądać się temu, co dzieje się w Holandii. Powinniśmy obserwować tę sytuację i analizować ją, aby nie powtórzyła się w Polsce – ostrzegła dyrektor Instytutu Gospodarki Rolnej.

Gość Radia Maryja zwróciła uwagę na mechanizmy, które dyktują sytuację rolniczą w Holandii.

– W Holandii brakuje ziemi. Holandia boryka się z ogromnym naporem migrantów, którzy chcą osiedlić się w Holandii. Brakuje miejsc pod budowę domów, mieszkań, ale także ziemi pod infrastrukturę przemysłową oraz transportową. Okazuje się, że rolnicy są ogromnymi dysponentami ziemi. Od tamtej pory zaczęły się gwałtowne ruchy rządu, jeśli chodzi o wpływ na rolnictwo – wyjaśniła Monika Przeworska.

Działania wymierzone przeciwko rolnikom w Holandii usprawiedliwiane są przez tamtejszy rząd ochroną środowiska.

– Realizuje się te działania pod agendą ochrony środowiska. Tamtejsza minister próbuje rozwiązać kryzys emisji azotów. Przygotowała plan, który zdaniem rolników jest „rozpaczliwie atrakcyjny”. Jest to nic innego, jak program zatrzymania produkcji rolnej, w wyniku którego rolnicy mają dobrowolnie zamknąć swoje gospodarstwa – podkreśliła Monika Przeworska.

– Rolnicy obwiniani są za niszczenie środowiska, zmiany klimatu. W XXI wieku rolnicy są wywłaszczani z własnej ziemi, z własnych gospodarstw. Stąd fala protestów w Holandii – akcentowała.

Całą rozmowę z Moniką Przeworską można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl