fot. gov.pl

[TYLKO U NAS] M. Małecki o liście przeciwko fuzji Orlenu i Lotosu: Szkoda, że politycy PO i PSL do końca zwalczają wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski

Do końca będą trwały ataki na budowę silnego multienergetycznego koncernu wokół Orlenu. Ludzie, którzy chcieli przykuć Polskę do Gazpromu do 2037 roku, którzy chcieli sprzedać Lotos Władimirowi Putinowi, nie pogodzą się z tym, że w Polsce będzie koncern, jaki znajdzie się w ekstraklasie film paliwowych w Europie. Szkoda, że politycy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego do końca zwalczają wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski – powiedział w rozmowie z TV Trwam Maciej Małecki, wiceminister aktywów państwowych.

Ministrowie gospodarki III RP wystosowali list przeciwko fuzji Orlenu i Lotosu na obecnych warunkach. Podpisali się pod nim m.in. Waldemar Pawlak, Piotr Woźniak czy Jerzy Hausner.

– Do końca będą trwały ataki na budowę silnego multienergetycznego koncernu wokół Orlenu. Ludzie, którzy chcieli przykuć Polskę do Gazpromu do 2037 roku, którzy chcieli sprzedać Lotos Władimirowi Putinowi, nie pogodzą się z tym, że w Polsce będzie koncern, jaki znajdzie się w ekstraklasie film paliwowych w Europie – zaznaczył Maciej Małecki.

Wiceminister aktywów państwowych wskazał, że Polska będzie w lepszej sytuacji, jeśli do rozmów z dostawcami ropy będzie siadał jeden silny koncern zamiast kilku mniejszych podmiotów należących do tego samego właściciela.

– Sytuacja, gdzie w Polsce będzie kilka mniejszych podmiotów, które pojedynczo będą chodzić na rozmowy o zakupie ropy, byłaby wymarzonym stanem dla sprzedawców ropy. Stoimy przed wielkim wyzwaniem transformacji energetycznej. Dlatego potrzebujemy jednego podmiotu. Połączony Orlen będzie miał przychody na poziomie 250 mld zł. To potężne możliwości inwestycyjne. Jeśli złączymy silne strony Orlenu, Lotosu i PGNiG, to mamy zbudowany łańcuch wartości od poszukiwania, przez wydobycie, rafinerie, petrochemie, hurt po detal. To polska racja stanu – podkreślił polityk.

– Szkoda, że politycy Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego do końca zwalczają wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski – dodał.

Maciej Małecki wyjaśnił, że „koncern powstały z połączenia Orlenu, Lotosu i PGNiG będzie miał do odegrania bardzo dużą rolę w transformacji energetycznej, także w inwestycjach w odnawialne źródła energii”.

– Nie chodzi o to, żeby był to owczy pęd. (…) Mówimy „tak” transformacji energetycznej, ale musi to zawierać korzyść dla polskiej gospodarki. Musimy utrzymać jej konkurencyjność i musimy wprowadzać rozwiązania, które będą przyjazne dla naszych firm i rodzin. W odróżnieniu od opozycji nie ścigamy się o miano prymusa w Unii Europejskiej kosztem polskich rodzin. Bardzo twardo negocjujemy na arenie międzynarodowej rozwiązania, które będą chroniły polskich odbiorców – powiedział wiceminister aktywów państwowych.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl