fot. twitter.com/MRPiPS_GOV_PL

[TYLKO U NAS] M. Maląg: Zdajemy egzamin solidarności międzypokoleniowej

Dziś mamy rok 2021 i środki zabezpieczone na politykę senioralną, a więc nasz pakiet Emerytura Plus to będzie 35 mld zł. Widzimy więc, jaki jest wzrost nakładów. Zdajemy egzamin solidarności międzypokoleniowej – mówiła Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, w czwartkowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. 

Marlena Maląg rozpoczęła od życzeń i podziękowań z okazji Dnia Babci oraz piątkowego Dnia Dziadka.

– Chciałabym złożyć wszystkim babciom i dziadkom najserdeczniejsze życzenia, ale przede wszystkim podziękowanie. Podziękowanie za to, że Państwo są, że wspomagają rodziców w tworzeniu mocnych rodzin – podkreślała minister.

Zaznaczyła także, że rząd zapewni seniorom duże wsparcie.

– Jako przedstawiciel rządu i minister odpowiedzialny m.in. za politykę senioralną, chciałabym zapewnić, że nasze działania będą działaniami nader skutecznymi, wspierającymi osoby w jesieni życia – mówiła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Przypomniała, że w 2015 roku nakłady na politykę senioralną wynosiły 3,5 mld zł w skali całego roku.

– Dziś mamy rok 2021 i środki zabezpieczone na politykę senioralną, a więc nasz pakiet Emerytura Plus – zarówno waloryzacja, jak i wypłata po raz trzeci 13. emerytury oraz wprowadzenie w tym roku jednorazowego świadczenia „14. emerytura” – to będzie 35 mld zł. Widzimy więc, jaki jest wzrost nakładów. Zdajemy egzamin solidarności międzypokoleniowej – wskazała Marlena Maląg.

Jak mówiła minister, jest to podziękowanie dla seniorów, w tym babć i dziadków pełniących ważną rolę w wychowaniu polskiej młodzieży.

– Jestem głęboko przekonana, że te projekty będą realizowane, bo – powtórzę – to jest podziękowanie dla naszych seniorów za kształtowanie charakterów młodego pokolenia – podkreśliła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Marlena Maląg zwróciła uwagę, że dbanie o ludzi w podeszłym wieku jest obowiązkiem rządu.

– Musimy wspierać seniorów. To jest nasz obowiązek i takie zadania zamierzamy realizować skutecznie poprzez rząd Zjednoczonej Prawicy – wskazała.

  1. emerytura zgodnie z ustaleniami ma być wypłacana pod koniec roku – w listopadzie, ewentualnie w grudniu. Jak zapewniła minister, jest to realny termin.

– Termin jest całkowicie realny, tak właśnie w projekcie ustawy zapisaliśmy, że 14. emerytura – świadczenie jednorazowe – w tym roku będzie wypłacana w IV kwartale, w listopadzie, w grudniu – oznajmiła Marlena Maląg.

Aby otrzymać świadczenie, seniorzy nie będą musieli składać żadnych pism czy wniosków.

14. emerytura będzie jednak pomniejszana dla osób, których normalna emerytura wynosi powyżej 2900 zł brutto. W tym celu zastosowano mechanizm „złotówka za złotówkę”.

– 14. emerytura będzie pomniejszona o kwotę ponad 2900 zł. Jeżeli ktoś ma brutto 3 tys. zł, to jego 14. emerytura będzie pomniejszona o 100 zł – tłumaczyła minister.

Jak zaznaczyła szefowa resortu rodziny i polityki społecznej, świadczenie będzie wypłacane przynajmniej na poziomie minimalnej emerytury. Obecnie stawka ta wynosi 1250 zł brutto.

Marlena Maląg przekonywała, że pomimo trudnej sytuacji związanej z walką z pandemią, świadczenia wspierające seniorów nie są zagrożone. Jej zdaniem rząd radzi sobie w sytuacji kryzysowej bardzo dobrze.

– Ekonomicznie radzimy sobie w tej walce dobrze, troszcząc się o ratowanie miejsc pracy. Wskaźniki bezrobocia, a także dane europejskie to potwierdzają. Natomiast nie możemy zapomnieć, że tak naprawdę fundamentem pracy rządu jest szeroko rozumiana polityka prorodzinna – mówiła.

Minister odniosła się także do problematyki szczepień przeciw COVID-19.

– Zależy nam na tym, żeby jak największa grupa seniorów – i w ogóle Polaków – zdecydowała się na szczepienia, bo to przede wszystkim jest krok do wyjścia z pandemii i poradzenia sobie w walce z tym niewidzialnym wrogiem – wskazała.

Przypomniała, że już ruszyły szczepienia mieszkańców Domów Pomocy Społecznej i innych placówek opieki całodobowej. Zaszczepiono ponad 70 proc. ich mieszkańców. Teraz trwają zapisy na szczepienia seniorów. Można zapisywać się online lub poprzez infolinię.

– Cały czas prowadzimy kampanię informacyjne, aby seniorzy decydowali się na szczepienia i żeby wybierali te drogi rejestracji, bo one są skuteczne – mówiła Marlena Maląg.

Całość rozmowy z minister Marleną Maląg jest dostępna [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj