[TYLKO U NAS] M. Jach: Przyjęcie nas do NATO było dowodem, że Polska już nie wróci pod dominację rosyjską

Pamiętam, jak byłem szczęśliwy 20 lat temu – w 1999 roku, kiedy doczekaliśmy tego dnia. Całe życie mi się marzyło, żeby Polska miała sojuszników takich, na których można liczyć. Przyjęcie nas jako członków do NATO było dowodem, że Polska już nie wróci pod dominację sowiecką, dominację rosyjską – mówił poseł PiS Michał Jach w środowych „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja.

Poseł Michał Jach przypomniał, jaka atmosfera panowała w dniu, kiedy Polacy dowiedzieli się o naszym członkostwie w NATO.

– Niezmiernie się cieszę. Pamiętam, jak byłem szczęśliwy 20 lat temu – w 1999 roku, kiedy doczekaliśmy tego dnia. Całe życie mi się marzyło, żeby Polska miała sojuszników takich, na których można liczyć. Przyjęcie nas jako członków do NATO było dowodem, że Polska już nie wróci pod dominację sowiecką, dominację rosyjską. Były to wielkie dni. Pamiętam, jak świętowaliśmy, jak wszyscy się cieszyli, a dowodem na to, jak jest to istotna data to są takie huczne, szerokie obchody tej rocznicy. Cieszę się, że prezydent tak mocno włączył się w te obchody, bo to jest wielka sprawa dla Polski – powiedział poseł PiS.

Pakt o współpracy NATO z Rosją sprawił jednak, że do 2016 roku Polska była w NATO krajem drugiej kategorii.

– Warto powiedzieć, że w tym momencie – w skutek podpisania umowy o współpracy pomiędzy NATO a Rosją – to Polska, Węgry, Czechy i kolejne te postsowieckie państwa, które przystępowały do NATO, były jakby trochę taką drugą ligą w NATO. Ten etap skończył się na szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku. Od tego czasu NATO definitywnie przestało reagować na jakiekolwiek próby Rosji dotyczące wpływu Rosji na te państwa, które się wyzwoliły z tego jarzma sowieckiego. Dlatego właśnie była to tak ważna data i ta rocznica zasługuję na taką uroczystość – stwierdził gość „Aktualności dnia”.

Należymy w tej chwili do 6 krajów, które realizują zobowiązania mówiące o przyznawaniu co najmniej 2 proc. PKP na obronę – dodał poseł Michał Jach.

– Ten wskaźnik będzie u nas w kolejnych latach rósł do 2,5 proc. Jesteśmy wszędzie podawani, przez kierownictwo NATO i naszego najważniejszego sojusznika Stany Zjednoczone, jako wzór. Polska jest takim wzorcowym przykładem na to, jak należy się z tych zobowiązań sojuszniczych wywiązywać. Z jednej strony jest to zwiększenie finansowania, ale również nasza odpowiedzialność polega na tym, że bierzemy udział w wielu misjach. Pokazujemy, że nie jesteśmy tylko biorcą i chcemy, żeby nam Sojusz zapewniał bezpieczeństwo, ale nasi żołnierze pilnują pokoju w różnych częściach nie tylko Europy, ale i całego świata – mówił gość Radia Maryja.

Całość audycji „Aktualności dnia” z udziałem posła Michała Jacha można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl