fot. Katarzyna Cegielska

Polski potencjał geotermalny wciąż niewykorzystany

Polska nie wykorzystuje swoich największych zasobów energetycznych, jakimi są wody geotermalne. Rządowe strategie energetyczne po macoszemu traktują te złoża – stwierdzili posłowie z zespołu parlamentarnego zajmującego się wykorzystaniem węgla w energetyce.

Wody geotermalne to czysta i tania energia, której w Polsce są potężne zasoby – mówili specjaliści.

Tej energii w wodach geotermalnych, do głębokości 3 kilometrów, mamy ponad 100 razy więcej niż w ogóle potrzebujemy – powiedział dr inż. Marek Kaźmierczak z Politechniki Łódzkiej.

Objętość ciepłych wód pod powierzchnią Polski to 2,5-krotność Bałtyku – dodał dr inż. Marek Kaźmierczak z Politechniki Łódzkiej.

Niestety te zasoby ciągle są wykorzystywane w znikomym procencie – zauważył poseł Robert Winnicki, zasiadający w parlamentarnym zespole zajmującym się górnictwem.

Geotermia jest takim niechcianym dzieckiem polskiej nauki, polskiej przedsiębiorczości, dlatego że kolejne rządy, na poziomie centralnym, nie dbają należycie, aby ona się rozwijała – stwierdził poseł Robert Winnicki.

Pod ponad połową powierzchni Polski są źródła gorących wód, które dają pożądaną energie, zwłaszcza w czasie, kiedy musimy walczyć m.in. ze smogiem.

Rozwój geotermii to idealny kierunek – mówił poseł Jacek Wilk z zespołu ds. Kopalni Krupiński i technologii podziemnego zgazowania węgla.

– Staramy się nakłonić rząd, uświadomić opinię publiczną, aby w tym kierunku się rozwijać, stworzyć na to odpowiednie nakłady, programy, pewną strategię rozwoju – powiedział poseł Jacek Wilk.

Niestety w „Polityce energetycznej Polski do 2040 roku” skoncentrowano się na budowie elektrowni atomowej, odchodzeniu od węgla kamiennego i brunatnego, wiatrakach na Bałtyku. Geotermii jest tam niewiele, a to właśnie węgiel i geotermia są naszymi podstawowymi nośnikami energetycznymi.

– Ilość energii w polskich zasobach geotermalnych jest porównywalna z energią zawartą w polskich złożach węgla – zauważył dr inż. Marek Kaźmierczak.

Zasadność inwestowania w geotermię udowodniła Fundacja Lux Veritatis, która, mimo licznych przeszkód ze strony rządu PO-PSL, podjęła się wykonania odwiertu badawczego w Toruniu. Okazało się, że złoża są bogate, a temperatura wody pozwala na budowę ciepłowni, która już w styczniu przyszłego roku będzie produkować energię cieplną dla części Torunia.

TV Trwam News/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl