[TYLKO U NAS] M. Jach: Polska jest aktywna w polityce międzynarodowej; prezydencja przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ była bardzo udana

Widać, jak Polska jest aktywna w polityce międzynarodowej, w polityce wielkiej, największej, ogólnoświatowej. Prezydencja przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ była bardzo udana, zorganizowana przez naszych dyplomatów – mówił na antenie Radia Maryja w piątkowej audycji „Aktualności dnia” poseł Prawa i Sprawiedliwości, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michał Jach.

Polska zakończyła dziś prezydencję w Radzie Bezpieczeństwa Organizacji Narodów Zjednoczonych. Od 25 maja w Warszawie odbywała się wiosenna sesja Zgromadzenia Parlamentarnego NATO. W wydarzeniu, które trwało do 28 maja, wzięli udział parlamentarzyści z państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Widać, jak Polska jest aktywna w polityce międzynarodowej, w tej polityce wielkiej, największej, ogólnoświatowej. Prezydencja przy Radzie Bezpieczeństwa ONZ była bardzo udana, zorganizowana przez naszych dyplomatów. Prezydencja trwała miesiąc. W tym czasie odbyło się wiele ważnych wydarzeń w ONZ, organizowanych przez naszą dyplomację. Kluczowym wydarzeniem było posiedzenie w dniu 17 maja, w którym wziął udział i był głównym prelegentem pan prezydent Andrzej Duda [czytaj więcej].

Gość Radia Maryja zwrócił uwagę, że Zgromadzenie Parlamentarne NATO w Warszawie to także ważne wydarzenie w kontekście tego, co już się dokonało – wzmocnienie wschodniej flanki NATO – ale także sprawa dotycząca pozycji Polski, która wywiązuje się ze swoich zobowiązań budżetowych, jeżeli chodzi o struktury NATO. Polityk podkreślił, iż są kraje członkowskie UE, które nie wywiązują się z zobowiązań finansowych.

Takie rzetelne podejście do zobowiązań sojuszniczych w NATO jest bardzo dobrze postrzegane. W strukturach NATO sekretarz generalny Jens Stoltenberg – który brał udział również w zgromadzeniu parlamentarnym NATO – w trakcie swoich wystąpień kilkakrotnie podkreślał, że Polska jest niezwykle odpowiedzialnym członkiem NATO. Nie tylko w kwestii wywiązywania się z zwiększonych wydatków na obronę narodową, ale również aktywnego członkostwa w misjach NATO-wskich, aktywnego udziału w misjach w właściwie wszystkich rejonach tam, gdzie NATO bierze udział w sytuacjach stabilizacyjnych, szkoleniowych. To bardzo dobrze o nas świadczy – wskazał poseł PiS.

W ocenie przewodniczącego sejmowej Komisji Obrony Narodowej  2 proc.  PKB na obronę narodową, które Polska wydaje – a w chwili obecnej tylko 8 państw na 29 członków NATO realizuje to zobowiązanie – to wzór do naśladowania dla innych, co wielokrotnie podkreślał Donald Trump.

To powód do dumy dla nas, ale również to jest niezwykle istotne w podniesieniu naszego bezpieczeństwa. Ponosimy wysiłek finansowy. Wydajemy bardzo duże środki na obronę narodową, ale w ten sposób, mamy prawo domagać się, ażeby sojusz, traktował te zagrożenia w naszym regionie – czyli główne zagrożenie jakim jest Rosja – poważnie, żeby nasz głos był brany pod uwagę przy podejmowaniu jakichkolwiek decyzji, czy w kwestii rozszerzenia aktywności wojskowej NATO w naszym regionie, ale również w kwestii sankcji wobec Rosji – akcentował Michał Jach.

Gość audycji „Aktualności dnia” odniósł się do stwierdzenia, iż gwarancją dla naszej Ojczyzny z jednej strony jest Sojusz NATO, a z drugiej strony ogromny wysiłek i wkład w modernizację polskiej armii.

Warto podkreślić, że po 1989 r. nasza armia się zwijała. Dopiero od ponad dwóch lat, czyli odkąd przyszedł rząd Prawa i Sprawiedliwości, wojsko jest traktowane bardzo odpowiedzialnie przez rząd i to nie tylko przez ministra obrony narodowej, ale cały rząd oraz pana prezydenta Andrzeja Dudę. Niezwykle wszyscy są zainteresowani tym, żeby nasze siły zbrojne jak najszybciej się rozwijały pod względem ilościowym, ale i sprzętowym – zaznaczył major Wojska Polskiego w stanie spoczynku.

To co mnie szczególnie cieszy to podpisanie pierwszej umowy na dostawę obrony powietrznej tego systemu „Wisła”. Polska niezwykle potrzebuje stworzenia nowoczesnego parasola ochronnego przed atakiem z powietrza i podpisanie tej umowy to dla mnie byłby powód do wielkiej radości, myślę, że wielu Polaków się ucieszyło z tego, pomimo wysokich kosztów, bo to jest skomplikowany i niezwykle drogi system. Nasze bezpieczeństwo jest sprawą priorytetową i przede wszystkim należy myśleć o tym, żeby zapewnić bezpieczeństwo i suwerenność, niezależność naszej Ojczyźnie – dodał poseł.

Michał Jach zaznaczył, że Wojska Obrony Narodowej cieszą się ogromnym zainteresowaniem ludzi młodych.

Jestem pełen najwyższego uznania dla tych ochotników. Nie ma żadnych problemów z poszukiwaniem ochotników. To oni szukają, oni zwracają się do nas. Dlaczego jeszcze nie są powołani? Kiedy będą mogli rozpocząć szkolenie? To cieszy, a przy tym również warto podkreślać doskonały pomysł tej organizacji, jaką przygotował były minister Antoni Macierewicz. Zarówno sposób organizacji, jak i szkolenie tych żołnierzy ochotników jest na niezwykle wysokim poziomie – podsumował wojskowy.

Całą rozmowę z przewodniczącym sejmowej Komisji Obrony Narodowej Michałem Jach z audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj