Rozmowy pokojowe ws. Syrii będą wznowione 10 maja

Wiceminister spraw zagranicznych Rosji Michaił Bogdanow poinformował w środę, że rozmowy pokojowe w Genewie w sprawie uregulowania sytuacji w Syrii zostaną wznowione 10 maja.

Dzień wcześniej syryjski rząd oznajmił, że przeprowadził ostatnią sesję rozmów z oenzetowskim specjalnym wysłannikiem ds. syryjskiego konfliktu Staffanem de Misturą. Ma on w środę, poprzez łącze wideo, złożyć sprawozdanie przedstawicielom Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat rezultatów zakończonej kolejnej rundy rozmów w sprawie uregulowania sytuacji w Syrii.

Według de Mistury wynegocjowane w lutym za pośrednictwem USA i Rosji zawieszenie broni w konflikcie syryjskim nadal formalnie obowiązuje i należy uczynić wszystko, aby było przestrzegane. Zdaniem syryjskiej opozycji i rebeliantów ten rozejm w praktyce już nie funkcjonuje, gdyż jest łamany przez siły rządowe wierne reżimowi prezydenta Baszara el-Asada.

Mimo wielu starań w Genewie wciąż nie udaje się doprowadzić do bezpośredniego spotkania stron konfliktu syryjskiego. Głównym punktem spornym w negocjacjach, które mają zakończyć konflikt w Syrii, jest forsowany przez władze udział, rządzącego krajem od 16 lat, prezydenta Asada w przyszłym przejściowym rządzie, na co kategorycznie nie zgadza się opozycja.

W trwającym od 2011 roku konflikcie syryjskim śmierć poniosło ponad 270 tys. ludzi.

PAP/RIRM

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl