fot. PAP/EPA

Papież: Współczucie istotną cechą Bożego Miłosierdzia

Współczucie jest  istotną cechą Bożego Miłosierdzia – powiedział Ojciec św. Franciszek. Podczas audiencji generalnej w Watykanie papież zatrzymał się nad przypowieścią o miłosiernym Samarytaninie.

Ojciec św. zaznaczył że w gestach i działaniach dobrego Samarytanina rozpoznajemy miłosierne działanie Boga w całej historii zbawienia. Jest to to samo współczucie, z którym nasz Pan wychodzi naprzeciw każdemu z nas: On nas nie lekceważy, zna nasze cierpienia, wie jak bardzo potrzebujemy pomocy i pociechy – wskazał papież Franciszek.

– Ta przypowieść jest wspaniałym darem dla nas wszystkich, a także zobowiązaniem. Każdemu z nas Jezus powtarza to, co powiedział uczonemu w prawie: „Idź i Ty czyń podobnie”. Wszyscy jesteśmy powołani, aby przebyć tę samą drogę miłosiernego Samarytanina, będącego figurą Chrystusa. Jezus pochylił się nad nami, stał się naszym sługą (…), abyśmy i my mogli się wzajemnie miłować tak, jak On nas umiłował – mówił Ojciec św.

Papież pozdrowił też pielgrzymów zgromadzonych na Pl. św. Piotr. Zwracając się do Polaków Ojciec św. powiedział:

– Bracia i siostry, w dniach trwającego Jubileuszu, Pan Jezus mówi do nas: „idź i czyń miłosierdzie”. Jesteśmy wezwani, by pójść do dotkniętych cierpieniem i potrzebujących, by leczyć ich zranienia, które odbierają chęć do życia. Spójrzmy na nasze rodziny, środowisko pracy, parafię, a usłyszymy raz jeszcze słowa Pana: „Wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, mnieście uczynili” – wskazał Papież.

Na zakończenie wierni odmówili  z Ojcem św. modlitwę Ojcze Nasz.

 

 

RIRM/TV Trwam News

 

drukuj