fot. tv trwam

[TYLKO U NAS] M. Dworczyk ws. zasad lotów najważniejszych osób w państwie: Przyjęliśmy zasadę, że osoby, które nie będą w składzie oficjalnej delegacji, nie będą mogły być na pokładzie

Przyjęliśmy zasadę, że osoby, które nie będą w składzie oficjalnej delegacji, nie będą mogły być na pokładzie. (…) Ale ostatecznie chcemy, aby w projekcie ustawy znalazł się zapis, że tylko te osoby z rodziny, które są w składzie oficjalnej delegacji, mogą przebywać na pokładzie samolotu lub śmigłowca – poinformował minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, w poniedziałkowym wydaniu „Polskiego punktu widzenia” na antenie Telewizji Trwam.

Rząd chce stworzyć projekt ustawy, który ma uregulować kwestie lotów służbowych najważniejszych osób w państwie. Wczoraj w Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie w tej sprawie, na którym, jak zaznaczył minister Michał Dworczyk, nie pojawili się członkowie Platformy Obywatelskiej.

– Zaprosiliśmy wszystkie instytucje w państwie, które zajmują się organizacją takich lotów (…), a także przedstawicieli wszystkich klubów parlamentarnych. Zjawili się wszyscy poza Platformą Obywatelską, co było dla mnie dużym zaskoczeniem, dlatego że to Platforma Obywatelska najbardziej podnosiła temat konieczności uregulowania pewnych kwestii związanych z lotami najważniejszych osób w państwie. Kiedy przyszło do dyskusji, okazało się, że są jedynymi osobami, których brakuje przy stole – powiedział Michał Dworczyk.

Projekt ustawy ma być gotowy do końca tego tygodnia.

– Mamy ambitny zamiar, aby pierwszy projekt ustawy przedstawić w najbliższy piątek. Chcemy go również konsultować z klubami parlamentarnymi, bo powinien być to projekt ponadpartyjny – poinformował minister.

Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów wskazał na trzy filary, na których ma opierać się ta ustawa – odpowiedzialność, jawność i jasne reguły.  [czytaj więcej]

Ponadto przyjęto zasady dotyczące obecności członków rodzin oficjalnej delegacji na pokładzie samolotu czy śmigłowca.

– Jeżeli byśmy przyjęli, że członkowie rodzin tych czterech najważniejszych osób w państwie mogą podróżować na pokładzie samolotu, to dlaczego nie rodziny osób, które też są na pokładzie i są oficjalnymi członkami delegacji, na przykład parlamentarzystów. Można byłoby mnożyć tego rodzaju przykłady, dlatego przyjęliśmy jednoznaczną wykładnię i odpowiedzieliśmy na potrzebę formułowaną przez opinię publiczną – zminimalizowaliśmy obecność rodziny na pokładzie statków powietrznych – wyjaśnił gość Telewizji Trwam.

Michał Dworczyk zaznaczył, że w projekcie ustawy ma znaleźć się zapis mówiący o tym, że tylko te osoby z rodziny, które są w składzie oficjalnej delegacji, będą mogły przebywać na pokładzie statków powietrznych.

– Przyjęliśmy zasadę, że osoby, które nie będą w składzie oficjalnej delegacji, nie będą mogły być na pokładzie. Tutaj były takie przepisy przejściowe, które zaproponowaliśmy tydzień czy półtora tygodnia temu, mówiące o odpłatności przez członków rodzin. Ale ostatecznie chcemy, aby w projekcie ustawy znalazł się zapis, że tylko te osoby z rodziny, które są w składzie oficjalnej delegacji, mogą przebywać na pokładzie samolotu lub śmigłowca. Oczywiście te przepisy nie będą dotyczyły pana Prezydenta i Pierwszej Damy, ze względu na charakter sprawowanej funkcji – poinformował minister.

 RIRM

drukuj