fot. twitter.com/michaldworczyk

[TYLKO U NAS] M. Dworczyk ws. zasad lotów najważniejszych osób w państwie: Chcemy stworzyć prawo, które będzie ponadczasowe

Chcemy stworzyć prawo, które będzie ponadczasowe, czyli nie będziemy robić czegoś, co będzie odpowiedzią na bieżącą sytuację, ale to prawo ureguluje na wiele lat wszystkie sprawy związane z organizacją lotów czterech najważniejszych osób w państwie powiedział w poniedziałkowym wydaniu „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja minister Michał Dworczyk, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Rząd chce, aby projekt ustawy w sprawie lotów najważniejszych osób w państwie był gotowy możliwie jak najszybciej. Kwestia ta to pokłosie ostatnich napiętych sytuacji wokół byłego już marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i jego lotów służbowych z udziałem członków rodziny.

Chcemy stworzyć prawo, które będzie ponadczasowe, czyli nie będziemy robić czegoś, co będzie odpowiedzią na bieżącą sytuację, ale to prawo ureguluje na wiele lat wszystkie sprawy związane z organizacją lotów czterech najważniejszych osób w państwie, a więc prezydenta, marszałka Sejmu, marszałka Senatu i premiera – podkreślił Michał Dworczyk.

Gość Radia Maryja wskazał na trzy filary, o które rząd chciałby oprzeć tę ustawę.

Po pierwsze – jasna odpowiedzialność. Chcemy, aby Kancelaria Prezesa Rady Ministrów była odpowiedzialna za przygotowanie i organizację tych lotów. Po drugie – jawność. Chcemy, aby był publikowany na stronie KPRM systematycznie uzupełniany spis wszystkich lotów, które są realizowane w procedurze HEAD. Po trzecie wreszcie – jasne reguły. Mianowicie precyzyjne opisanie tego, kto może się znajdować na pokładzie takiego samolotu i jakie mogą być wykonywane loty w ramach statusu HEAD. To wszystko, co do tej pory było nieprecyzyjnie opisane, chcemy uregulować tak, aby nie budziło żadnych wątpliwości – zaznaczył szef KPRM.

Projekt ustawy, który ma uregulować kwestie lotów służbowych najważniejszych osób w państwie zapowiadał już pod koniec lipca prezes PiS Jarosław Kaczyński po ujawnieniu przez media informacji ws. lotów Marka Kuchcińskiego.

Całość rozmowy z Michałem Dworczykiem w ramach poniedziałkowych „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

 

RIRM

drukuj