fot. Paweł Palembas

[TYLKO U NAS] Leśnik o specustawie dot. gruntów Lasów Państwowych: Serce nas boli, że zabiera nam się lasy pod różne inwestycje

W 1995 roku została podpisana ustawa o zwiększeniu lesistości w kraju, a w 2005 roku doszło do jej nowelizacji. Konsekwencją ustawy ma być zwiększenie lesistości w kraju do 33 proc. w 2050 roku. Takie specustawy jak ta powodują, że lesistość kraju będzie się obniżała. Jesteśmy przekonani, że w następstwie mogą powstawać kolejne fabryki, które ograniczą lesistość. My dbamy o lasy i serce nas boli, że zabiera nam się lasy pod różne inwestycje – powiedział Jacek Mazur z Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Leśnictwa przy Dyrekcji Regionalnej Lasów Państwowych we Wrocławiu w rozmowie z TV Trwam.

Leśnicy sprzeciwiają się specustawie dot. zmiany gruntów Lasów Państwowych w Jaworznie i Stalowej Woli na inne grunty Skarbu Państwa. Leśnicy obawiają się, że grunty, które zaoferuje im rząd, będą złej jakości i nie zrekompensują poniesionych strat.

– Jako leśnicy zawsze będziemy bronili lasów. Obawiamy się takich poczynań rządu. 2 lata to krótki czas, a ustawa dotyczy jedynie dwóch miejscowości, jednak obawiamy się, że przez ten czas mogą powstać plany w innych nadleśnictwach. Rząd proponuje, iż te grunty mogą być zamienione na inne. Podejrzewamy, że będą to grunty niskiej jakości, zdegradowane o niekoniecznie dobrej produkcyjności. Stoimy na stanowisku, że w Polsce jest tyle innych gruntów, na których mogą powstać różne fabryki – wskazał Jacek Mazur, leśnik.

– Lasy są naszym miejscem pracy i jesteśmy zobowiązani do ich obrony. Chcę tylko wspomnieć, że w 1995 roku została podpisana ustawa o zwiększeniu lesistości w kraju, a w 2005 roku doszło do jej nowelizacji. Konsekwencją ustawy ma być zwiększenie lesistości w kraju do 33 proc. w 2050 roku. Takie specustawy jak ta powodują, że lesistość kraju będzie się obniżała. Jesteśmy przekonani, że w następstwie mogą powstawać kolejne fabryki, które ograniczą lesistość. My dbamy o lasy i serce nas boli, że zabiera nam się lasy pod różne inwestycje – podsumował.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl