fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] L. Kochanowicz-Mańk: Jesteśmy już na końcowym etapie prac w toruńskiej ciepłowni geotermalnej

Cieszę się, że jesteśmy już na końcowym etapie prac w toruńskiej ciepłowni geotermalnej. Mam nadzieję, że w maju ciepłownia zostanie już odebrania i ciepło do miasta będzie przesyłane. Toruń będzie jednym z pierwszych miast, gdzie czysta energia geotermalna będzie zastosowana – powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis”, w programie „Polski Punkt Widzenia” w Telewizji Trwam.

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport z kontroli dotyczącej wykorzystania zasobów geotermalnych w latach 2015-2021, z którego wynika, że ciepłownia geotermalna jest uzasadniona technologicznie i ekonomicznie. [czytaj więcej] 

– Według mojej oceny, źródła geotermalne w Polsce nie są wykorzystane tak, jak mogłyby zostać wykorzystane. Tak też wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli. Z badań, które prowadził prof. Julian Sokołowski, który później przekazał badania Fundacji „Lux Veritatis” , wynika rzeczywiście, że pod powierzchnią Polski znajdują się ogromne złoża wód geotermalnych o różnych temperaturach. (…) One mogłyby zostać wykorzystane do lokalnych ciepłowni geotermalnych, które dawałyby ciepło lokalnym mieszkańcom, małym miejscowościom. Są to najlepsze odnawialne źródła energii, bo nie są zależne od warunków atmosferycznych. Te wody są do wykorzystania. (…) Proces inwestycyjny, który prowadziła Fundacja „Lux Veritatis”, trwa już ponad 16 lat. To jest bardzo długo. Nie wynika to z tego, że Fundacja „Lux Veritatis” była podmiotem niekompetentnym lub opieszałym, ale miała od samego początku wiele trudności – podkreśliła Lidia Kochanowicz-Mańk.

Dyrektor finansowy Fundacji „Lux Veritatis” zwróciła uwagę, że korzystanie z ciepła, które pozyskiwane jest z odnawialnego źródła geotermalnego, jest o wiele tańsze dla lokalnego mieszkańca. [czytaj więcej]  

– Jeśli jest zgoda władz państwowych, samorządów, to proces inwestycyjny można szybko przeprowadzić i jest ekonomicznie bardzo opłacalny. Jeżeli jednak na drodze jest jakiś problem, jak w przypadku Torunia, gdzie weszliśmy już na rynek, który był zagospodarowany, (…) a wytwórca ciepła jest także właścicielem sieci ciepłowniczych, to wejście nowego podmiotu jest dla wytwórcy konkurencją i nie chce się podzielić rynkiem. Dla lokalnego mieszkańca korzystanie z ciepła, które pozyskiwane jest z odnawialnego źródła geotermalnego, jest o wiele tańsze – podkreśliła gość Telewizji Trwam.

W najbliższych miesiącach toruńska ciepłownia geotermalna zostanie oddana do użytku.

– Cieszę się, że jesteśmy już na końcowym etapie prac w toruńskiej ciepłowni geotermalnej. Mam nadzieję, że w maju ciepłownia zostanie już odebrania i ciepło będzie przesyłane do miasta. W tej chwili próbnie ogrzewamy kampus Akademii Kultury Społecznej i Medialnej oraz Sanktuarium NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II . W tej chwili będziemy przekazywać ciepło do miasta – poinformowała Lidia Kochanowicz-Mańk.

– Muzeum „Pamięć i Tożsamość” im. św. Jana Pawła II  także będzie korzystać z ciepłowni geotermalnej. Toruń będzie jednym z pierwszych miast, gdzie czysta energia geotermalna będzie zastosowana. Bardzo się z tego cieszymy. Nie udałoby się zrealizować tego projektu, gdyby nie Rodzina Radia Maryja. To także wielka zasługa o. dr. Tadeusza Rydzyka CSsR, Dyrektora Radia Maryja, który kilkanaście lat temu podjął temat zasobów geotermalnych w Polsce i można je wykorzystywać – dodała.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl