Wyrok ws. rzekomego nieudostępnienia informacji publicznej

Dyrektor Radia Maryja, o. dr Tadeusz Rydzyk CSsR oraz członek zarządu Fundacji „Lux Veritatis” o. Jan Król CSsR zostali uznani za niewinnych w sprawie rzekomego braku udostępnienia informacji publicznej przez Fundację Lux Veritatis. Karę trzech miesięcy więzienia w zawieszeniu warszawski sąd wymierzył dyrektorowi finansowemu Fundacji Lux Veritatis, Lidii Kochanowicz-Mańk. Nieprawomocny wyrok przeczy wcześniejszym decyzjom sądu administracyjnego.

– Jeden wniosek jest taki, który moim zdaniem jest dosyć kontrowersyjny, że można być o coś innym oskarżonym, a za co inne skazanym. Inny jest zarzut, a inny jest przypisany czyn. Oczywiście, są tutaj pewne niuanse prawnicze, ale nie ma miejsca na wyśnienie, ale zaskakujące jest i trudne do akceptacji, moim zdaniem, że o co innego się oskarża, a za co innego się skazuje – ocenił mecenas Paweł Panek, obrońca Fundacji Lux Veritatis.  

– Z jednej strony mam wydaną decyzję administracyjną o odmowie wydania tej informacji, która przeszła przez wszystkie instancje sądu administracyjnego. Sąd administracyjny uznał, że decyzja jest wydana prawidłowo, że nie mamy obowiązku udzielać tej informacji. Decyzja ta jest w obrocie prawnym. W związku z tym po jednej stronie mam prawomocną decyzję i wyrok sądu administracyjnego, a z drugiej strony, sąd karny nakazuje mi udzielić tej informacji. (…) Z uwagi na to, że jestem Polką, żyję w tym kraju, cały czas, pomimo swojego zaawansowanego wieku, uważałam, że w Polsce prawo jest i nie ma w sądach podziału na „konstytucja” i „nie konstytucja”. Dziś, niestety, muszę to zdanie zmienić. Nie miałabym w sobie takiego przeświadczenia, gdybym została skazana słusznie (…) albo gdyby przynajmniej mimo, że czułam się niewinna wyrok, a przede wszystkim jego uzasadnienie wskazał mi, co zrobiłam. Przyjęłabym to na siebie, bo nikt nie jest nieomylny. Być może zrobiłam coś, co spowodowało, że powinnam być ukarana, ale nie znalazłam odpowiedzi na to pytanie w uzasadnieniu wyroku i to jest trudne – powiedziała Lidia Kochanowicz-Mańk, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis.

 

TV Trwam News

drukuj