[TYLKO U NAS] Ks. bp W. Śmigiel: Ogromnym osiągnieciem Radia Maryja jest to, że zauważono ludzi, o których świat współczesny zapomniał

To jest ogromne osiągnięcie Radia Maryja, że zauważono tych ludzi, o których świat współczesny zapomniał. (…) To byli ludzie, którzy szukali swojego miejsca w Kościele, swojego głosu w Kościele. Znaleźli to w Radiu Maryja – mówił w rozmowie z TV Trwam News ordynariusz toruński ks. bp Wiesław Śmigiel, przewodniczący Zespołu Biskupów ds. Duszpasterskiej Troski o Radio Maryja.

8 grudnia, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, Radio Maryja będzie miało już 27 lat. Jak wskazał ks. bp Wiesław Śmigiel, był to okres kształtowania się demokratycznego społeczeństwa, a „Radio Maryja w tamtym czasie odegrało ogromną rolę”.

– Po pierwsze, dlatego że stworzyło środowisko, które my ogólnie nazywamy Rodziną Radia Maryja, ale to jest chyba znacznie szersze środowisko niż tylko te rodziny, które są formalnie zapisane. To jest środowisko, które broniło wartości chrześcijańskich, zdawało sobie sprawę, że są Kościołem katolickim. Po drugie, podejmowało wyzwania współczesności – mówił.

Ordynariusz toruński przypomniał, że „wiele środowisk było takich, które atakowały Radio Maryja”. Dobrze wiemy, nie trzeba tego ukrywać, że w tym czasie Radio Maryja przechodziło różne okresy – dodał.

– Myślę, że w tej Polsce ukształtowanej po wojnie, w świadomości wielu ludzi nie mieściło się to, że może być tak potężne medium o takim potężnym oddziaływaniu, które mówi o sobie jednoznacznie, że jest medium katolickim – powiedział.

Według ks. bp. Wiesława Śmigla, „Radio Maryja i całe środowisko z nim związane ma do odegrania ogromne zadanie”. Jakie to zadanie?

– Dla mnie zawsze najważniejsza będzie ewangelizacja, głoszenie Jezusa Chrystusa. My mamy tyle głosów dookoła, które próbują przekonać do siebie. Pojawiają się przeróżne ideologie i w takim świecie potrzebujemy medium, które będzie odważnie mówiło o Jezusie Chrystusie oraz Kościele. Radio Maryja to robi – mówił.

Duchowny zauważył także, że „w Rodzinie Radia Maryja bardzo często są ludzie, którzy wcześniej nie odnajdywali się w innych wspólnotach, które są w Kościele”.

– To jest ogromne osiągnięcie Radia Maryja, że zauważono tych ludzi, o których świat współczesny zapomniał. (…) To byli ludzie – dzisiaj to jest bardzo szeroka formuła – którzy szukali swojego miejsca w Kościele, swojego głosu w Kościele. Znaleźli to w Radiu Maryja – wskazał.

Kiedy jeżdżę na wizytacje i spotykam się z ludźmi chorymi (…) i kiedy z nimi rozmawiam, to za każdym razem oni podkreślają ogromne znaczenie Radia Maryja – akcentował ordynariusz toruński.

– Przeważanie włączone radio jest koło łóżka, bo to są ludzie bardzo cierpiący. Są w rodzinach, ale często jakieś poczucie samotności im towarzyszy, bo świat biegnie dość szybko, rodziny są zajęte. Ale Radio Maryja jest z nimi. Leży różaniec, jeżeli wzrok pozwala to też książeczka oraz Radio Maryja. (…) To jest naprawdę wzruszające i piękne. To Radio stwarza taką przestrzeń rodzinną dla tych ludzi. Myślę, że to jest ogromna wartość, za co jesteśmy bardzo wdzięczni – powiedział ks. bp Wiesław Śmigiel.

Z ks. bp. Wiesławem Śmiglem, ordynariuszem toruńskim, rozmawiał Szymon Kozupa.

RIRM

drukuj