fot. Paweł Palembas

Prezydent A. Duda: Polskiej wsi zawdzięczamy to, że w 1989 r. udało nam się z powrotem wychodzić na niepodległość i pełną suwerenność

Polska wieś utrzymała zręby polskości i utrzymała własność. To jej zawdzięczamy to, że w 1989 r. udało nam się z powrotem wychodzić na niepodległość i pełną suwerenność – powiedział prezydent RP Andrzej Duda w Poznaniu podczas otwarcia Narodowej Wystawy Rolniczej. 

Ekspozycja w Poznaniu prezentuje tradycję polskiej wsi i współczesne osiągnięcia agrotechniki. Przygotowano ją z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent otwierając wystawę wskazywał, że polska wieś zawsze służyła rozwojowi i utrzymaniu naszego kraju.

Andrzej Duda podkreślił także, że cieszy go, iż Polska staje się coraz zasobniejsza i rozwija się, a polscy rolnicy starają się gospodarować nowocześnie.

– Cieszę się z tego bardzo, bo potrzebujemy ogromnie nowoczesnego rolnictwa. Potrzebujemy, żeby nie tylko zapewniało nam ono (…) suwerenność żywnościową, ale także, abyśmy mogli szczycić się w jeszcze większym stopniu eksportem zdrowej, wspaniałej, polskiej żywności, która będzie nadal podbijała światowe rynki. To już dzisiaj się dzieje i w tym zakresie postęp jest ogromny. Cieszę się, że to pokazuje ta wystawa, jak nowoczesna jest dzisiejsza wieś, jak podąża za światowymi trendami – tymi najbardziej pozytywnymi i jak zdecydowanie odrzuca to, co złe, co psuje jakość żywności, co może zagrażać zdrowiu ludzi, a niestety w niektórych miejscach na świecie tak się dzieje – mówił Andrzej Duda.

Narodowa Wystawa Rolnicza organizowana jest w trzech pawilonach na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich. Resort rolnictwa chce poprzez nią przypominać społeczeństwu rolę wsi i rolnictwa w okresie minionych 100 lat.

Ekspozycję będzie można oglądać do niedzieli. Wstęp jest bezpłatny.

RIRM

drukuj