fot. Monika Tomaszek

[TYLKO U NAS] Ks. bp A. Długosz podczas XXIII Pielgrzymki PKRD na Jasną Górę: Pan Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy staje się własnością każdego z nas, byśmy przyjmowali Go w Komunii Świętej i zanosili Boga pokoju do każdego człowieka

Jezus jest królem pokoju. Podczas Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus umywa nogi apostołom, by im powiedzieć, że ich zadaniem jest służba drugiemu człowiekowi, by nieśli pokój całemu światu. Pan Jezus zostaje z nami pod postaciami chleba i wina. Podczas Ostatniej Wieczerzy staje się własnością każdego z nas, abyśmy przyjmowali Go w Komunii Świętej i zanosili Boga pokoju do każdego człowieka – mówił ks. bp Antoni Długosz, biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej, w czasie homilii na XXIII Pielgrzymce Podwórkowych Kół Różańcowych Dzieci (PKRD) na Jasną Górę. 

Na początku homilii w czasie Mszy św. z okazji XXIII Pielgrzymki PKRD do Jasnogórskiej Pani, ks. bp Antoni Długosz podkreślił, że „największym darem od Pana Boga dla nas jest rodzina”.

– Gdyby nie było tatusia i mamusi, to nas by nie było, bo tatuś i mamusia są darem od Pana Boga. Jakie wielkie szczęście występuje w rodzinie, kiedy żyjemy w zgodzie i miłości. Bardzo łatwo można popsuć tę zgodę i miłość. Dlatego w naszych miastach powinna być radość i pokój między ludźmi. Uśmiechajmy się i pomagajmy sobie. Tragedię przeżywa teraz nie tylko Ukraina, ale także kraje afrykańskie, Daleki Wschód, gdzie człowiek człowieka zabija. To okrutna sytuacja. Dlaczego tak się dzieje? Bo ludzie, którzy mordują innych ludzi, odeszli od Pana Boga. Najbardziej cierpią dzieci, które smucą się i płaczą. To nie tylko dzieci z Ukrainy, ale także dzieci, które przebywają w Afryce – powiedział biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej.  

Ks. bp Antoni Długosz przypomniał dzieciom m.in. historię Kaina i Abla.

– Na początku dziejów ludzkości, kiedy ludzie odeszli od Pana Boga, przestał istnieć pokój, jaki Bóg daje człowiekowi. Przykładem jest najpierw przyjaźń między braćmi (Kainem i Ablem), a potem okrutna zazdrość Kaina, który z nienawiści zabija swego brata Abla. Od Pana Boga odchodzą także ludzie, którzy chcą budować wieżę Babel. Kto odchodzi od Pana Boga, staje się niebezpieczny dla drugiego człowieka. Dochodzi wtedy do nieporozumień i skłócenia między narodami – podkreślił duchowny.

Biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej zwrócił uwagę, że Pan Bóg wybrał Maryję na matkę Pana Jezusa, który wędrował wśród ludzi z apostołami.

– Pan Jezus zapowiada wszystkim, żebyśmy żyli w zgodzie i pokoju, mówiąc: „Starajcie się o pokój na świecie. Pokój ja wam daję nie taki, jaki daje świat”. I daje dwa przykłady. Przykład człowieka, który nigdy nie będzie żył w pokoju to faryzeusz. Chwali się tylko i poniża pokornego setnika, który klęczy i przeprasza Pana Boga za wszystkie swoje słabości i winy. On zostaje usprawiedliwiony, a nie bogaty faryzeusz. Celnik upokorzony czasem przez wielu ludzi. I drugi ważny przykład nauki Pana Jezusa mówiący o tym, żeby narody nie były ze sobą skłócone, to przykład miłosiernego Samarytanina. Samarytanie żyli w nienawiści z Żydami. Żydzi nienawidzili Samarytan. Pan Jezus daje przykład, jak Samarytanin – wróg Żydów –  pomaga Żydowi, aby on nie stracił życia – mówił ks. bp Antoni Długosz.     

– Kilka godzin nauk Pana Jezusa słuchają na pustyni olbrzymie rzesze ludzi. Jezus karmi ich rybami i chlebem, by przeżywali spokój i zgodę, by się nawzajem uśmiechali. Pan Jezus także niesie pokój wystraszonym apostołom, kiedy przeżywają burzę na Jeziorze Galilejskim. Uspokaja żywioł wojny i mówi: „Nie martwcie się, pokój jest, bo ja jestem z wami”. Pan Jezus niesie pokój również człowiekowi choremu na trąd (który był upokorzony przez wielu ludzi), by ludzie mieli oczy Pana Jezusa i pokój nieśli drugiemu człowiekowi. Przywraca wzrok niewidomemu, by on z radością patrzył na świat i by wielbił Boga i innym również niósł pokój – zaznaczył duchowny.   

https://twitter.com/MonikaaaBilska/status/1538482420491722752

Biskup pomocniczy senior archidiecezji częstochowskiej tłumaczył podczas homilii, że Pan Jezus nauczał, by nie poniżać drugiego człowieka, gdyż ten, kto poniża, obraża innego, sieje niezgodę.

– Jezus jest królem pokoju. Podczas Ostatniej Wieczerzy Pan Jezus umywa nogi apostołom, by im powiedzieć, że ich zadaniem jest służba drugiemu człowiekowi, by nieśli pokój całemu światu. Pan Jezus zostaje z nami pod postaciami chleba i wina. Podczas Ostatniej Wieczerzy staje się własnością każdego z nas, abyśmy przyjmowali Go w Komunii Świętej i zanosili Boga pokoju do każdego człowieka. Na krzyżu także Pan Jezus otacza ramionami wszystkich ludzi, również tych, którzy go nienawidzili. Oddaje życie za wszystkich, aby pokój i zgoda panowały na całym świecie – podkreślił ks. bp Antonii Długosz.   

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl