[TYLKO U NAS] J. Wojciechowski: Zmiana, którą zamierzamy wprowadzić w UE, będzie polegała na tym, że będziemy starali się pomagać zwłaszcza tym mniejszym gospodarstwom

Zmiana, którą zamierzamy wprowadzić w Unii Europejskiej, która będzie dotyczyć również Polski, będzie polegała na tym, że będziemy starali się pomagać zwłaszcza tym mniejszym gospodarstwom, które w całej Europie bardzo szybko znikają. Trzeba powstrzymać ten proces. Stawiamy na zrównoważony rozwój. (…) Gospodarki całej Europy zastały bardzo mocno dotknięte kryzysem i to, że UE łączy się w swoim wysiłku, żeby nawzajem sobie skutecznie pomagać, to jest bardzo dobry ruch – mówił w Janusz Wojciechowski, komisarz europejski ds. rolnictwa

Komisja Europejska przyjęła w środę propozycję wieloletniego budżetu UE na lata 2021-2027. [czytaj więcej] Polska będzie jednym z czterech państw, które otrzyma największą sumę bezzwrotnych dotacji z Unii Europejskiej. Komisja Europejska przedstawiła w środę projekt kolejnego budżetu unijnego oraz mechanizm odbudowy unijnej gospodarki po epidemii Covid-19. [więcej]

 

 

 

 

 

 

Gość TV Trwam zaznaczył, że kryzys gospodarczy w związku z pandemią koronawirusa dotknął całą Europę i „Unia Europejska wychodzi z bardzo ambitnym planem odbudowy europejskiej gospodarki i z bardzo ambitnym budżetem”.

– 7-letni budżet jest wielkości 1 biliona 100 mld euro. A oprócz tego bardzo ambitny plan odbudowy, na który Unia Europejska przeznacza 750 mld euro. To są propozycje bardzo dobre również dla Polski, dlatego że Polska będzie jednym z największych biorców, czyli tzw. beneficjentów planu odbudowy – prawie 64 mld euro. Więcej mają tylko Hiszpania i Włochy, bo te kraje są najbardziej dotknięte przez pandemię. Jako komisarz odpowiedzialny za rolnictwo bardzo się cieszę, że po raz pierwszy w historii negocjacji budżetowych, które także w poprzednich latach się toczyły, rolnictwo zostaje w istotny sposób wzmocnione. Budżet na wspólną politykę rolną ma być większy o 24 mld euro w stosunku do tego, co proponowano na początku 2 lata temu. (…) To jest bardzo dobra wiadomość dla rolników w całej Europie, ale szczególnie dla rolników w Polsce, bo to polscy rolnicy dostaną największe wzmocnienie w tym budżecie – ponad 2 mld euro. Polski Fundusz Obszarów Wiejskich będzie największy ze wszystkich państw europejskich – powiedział komisarz europejski ds. rolnictwa.

Janusz Wojciechowski podkreślił, w Europie jest świadomość tego, że musimy z tego kryzysu wyjść mocniejsi.

– Jest też dobra świadomość, że rolnictwo europejskie potrzebuje wzmocnienia. (…) Przekonanie o tym, że rolnicy potrzebują większej pomocy stało się powszechne. Mamy bardzo ciężki kryzys w dziedzinach gospodarki. On dotyka również rolnictwa, ale na szczęście mamy w Europie i w Polsce bezpieczeństwo żywnościowe. Tzn. nasi rolnicy zapewnili nam, że do kryzysu zdrowotnego nie dołączył kryzys z dostawami żywności. Nie grozi nam brak żywności. Nie grozi nam głód. Rolnicy dostarczają tej żywności systematycznie. Ale kryzys pokazał, że musimy liczyć na własne bezpieczeństwo, że UE jako całość może liczyć na własnych rolników. Dostawy z importu nie zawsze są pewne, nie zawsze import może dopłynąć, nie zawsze będzie można go rozwieźć samochodami po całej Europie. Bezpieczeństwo, które daje własne rolnictwo jest podstawą – zaznaczył Janusz Wojciechowski.

Jak wskazał gość programu „Polski punkt widzenia” ważne jest dbanie o rynki lokalne, o łańcuch dostaw i „taki będzie kierunek zmian polityki rolnej w Europie”.

W ramach odbudowy europejskich gospodarek Polska ma otrzymać prawie 64 mld euro z Unii Europejskiej. 37 mld euro będą stanowiły bezzwrotne dotacje, pozostałe 25 mld euro to niskooprocentowane pożyczki. Rząd mówi o sukcesie polskich negocjacji wskazując też na planowany wzrost środków na politykę spójności, politykę rolną i transformację klimatyczną. [czytaj więcej]

 

– Będą dodatkowe pieniądze na to, żeby np. wspierać małe, rodzinne gospodarstwa. Bardzo mi na tym zależy. Do tej pory te pieniądze unijne nierzadko były wydawane w taki sposób, że trafiały one do wąskiej grupy największych, najsilniejszych gospodarstw. A mniejsze gospodarstwa rodzinne bardzo często były w tej pomocy pomijane. Zmiana, którą zamierzamy wprowadzić w UE, która będzie dotyczyć również Polski, będzie polegała na tym, że większa liczba rolników będzie korzystać z pomocy, że będziemy starali się pomagać zwłaszcza tym mniejszym gospodarstwom, które w całej Europie bardzo szybko znikają. Trzeba powstrzymać ten proces. Stawiamy na zrównoważony rozwój – wskazał komisarz europejski ds. rolnictwa.

Janusz Wojciechowski zauważył, że dzięki większym środkom finansowym na odbudowę europejskiego rolnictwa, jest szansa na zmniejszenie bądź wyzbycie się nierówność względem podziału środków dla poszczególnych państw.

– Jesteśmy w Europie wszyscy w bardzo trudnej sytuacji. Gospodarki całej Europy zastały bardzo mocno dotknięte kryzysem i to, że UE łączy się w swoim wysiłku, żeby nawzajem sobie skutecznie pomagać, to jest bardzo dobry ruch. Patrząc z polskiej perspektywy, jeśli okazuje się, że Polska została bardzo mocno dostrzeżona w tym i otrzymuje bardzo istotne wsparcie w ramach wspólnych działań, to należy uznać to za bardzo dobą rzecz, także za sukces polskiego rządu, który był bardzo aktywny w tworzeniu tej polityki. Sukces pana prezydenta Andrzeja Dudy, który bardzo aktywnie zabiegał o to, żeby budżet europejski, te finanse były silniejsze i mogły nam wszystkim skutecznie pomagać – podsumował Janusz Wojciechowski. 

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl