[TYLKO U NAS] Prof. J. Pawłowicz: Ks. abp Baraniak uratował prymasa Wyszyńskiego i polski Kościół katolicki

Nie ugiął się. Nie złożył ani jednego zeznania, które obciążałoby księdza prymasa, czym uratował mu życie, ale również Kościół katolicki w Polsce. Zapisał w swoich zeznaniach: „Baraniak, nie możesz dać się zeszmacić”. Wytrwał w tym, co sobie obiecał – powiedział w środowych „Aktualnościach Dnia” na antenie Radia Maryja prof. Jacek Pawłowicz, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Odniósł się w ten sposób do postawy ks. abp. Antoniego Baraniaka, którego 66. rocznica uwięzienia przypada jutro, 26 września.

26 września przypada 66. rocznica aresztowania Prymasa Polski ks. kard. Stefana Wyszyńskiego oraz ks. abp. Antoniego Baraniaka. Msza św. w intencji ks. abp. Antoniego Baraniaka – osobistego sekretarza prymasa Stefana Wyszyńskiego – zostanie odprawiona w czwartek w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. Liturgii będzie przewodniczył metropolita krakowski ks. abp Marek Jędraszewski [więcej]

– Ks. abp Antoni Baraniak był współpracownikiem dwóch prymasów – Hlonda i Wyszyńskiego. W nocy z 25 na 26 września 1953 roku, tuż po aresztowaniu prymasa przez bezpiekę, on również został aresztowany – wskazał prof. Jacek Pawłowicz.

W czasie aresztowania był okrutnie torturowany, ale nie złamał się i do końca dochował wierności Kościołowi.

– Przeszedł okrutne śledztwo, podczas którego był bity, przypalany papierosami, torturowany przez funkcjonariuszy UB. Przeszedł w sumie 145 przesłuchań, w czasie których próbowano wymusić na nim zeznania pogrążające prymasa Wyszyńskiego – podkreślił dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.

Swoją postawą uratował życie prymasa ks. kard. Stefana Wyszyńskiego.

– Nie ugiął się. Nie złożył ani jednego zeznania, które obciążałoby księdza prymasa, czym uratował mu życie, ale również Kościół katolicki w Polsce. Zapisał w sowich zeznaniach: „Baraniak, nie możesz dać się zeszmacić”. Wytrwał w tym, co sobie obiecał – powiedział gość „Aktualności dnia”.

Całą rozmowę z prof. Jackiem Pawłowiczem w „Aktualnościach dnia” można odsłuchać [tutaj]

 

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl