[TYLKO U NAS] J. M. Jackowski: Ważne jest, aby ktoś, kto będzie Rzecznikiem Praw Obywatelskich dbał o wszystkich obywateli i patrzył na ten urząd nie z punktu widzenia ideologicznego, jak robi to obecny Rzecznik

Wyraźnie widzimy, że zmierzamy w stronę walca lewicowego, który w tej chwili przesuwa się przez USA i Europę. Ten walec i skrajnie zideologizowana rzeczywistość, która jest sformatowana przez poprawność polityczną, bardzo mocno atakuje. Dlatego ważne jest, aby ktoś, kto będzie Rzecznikiem Praw Obywatelskich dbał o wszystkich obywateli i patrzył na ten urząd nie z punktu widzenia ideologicznego, jak robi to obecny RPO – powiedział Jan Maria Jackowski, senator Prawa i Sprawiedliwości, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Ponownie uruchomiono procedurę wyboru nowego Rzecznika Praw Obywatelskich. Poprzednia próba powoływania nowego RPO zakończyła się niepowodzeniem, ponieważ Senat odrzucił kandydaturę Piotra Wawrzyka. Gość programu wyraził nadzieję, że tym razem w końcu uda się wybrać zastępcę Adama Bodnara.

– Przypomnę, że były już trzy podejścia. Wcześniej nie był to tak trudny wybór, ponieważ większość sejmowa była odzwierciedlana przez większość senacką. Po raz pierwszy po wyborach w 2019 roku, mamy sytuację, że opozycja będąca mniejszością w Sejmie ma większość w Senacie. Zgodnie z konstytucją taki wybór musi być zatwierdzony przez Senat, stąd te trudności – ocenił poseł PiS.

Elżbieta Witek, marszałek Sejmu, wydała zarządzenie, by do 19 marca zgłaszać kandydatury na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich.

– Wszystko wskazuje na to, że w Sejmie kandydatury będą rozpatrywane 30 marca. Następnie procedura przeniesie się do Senatu, więc po świętach odbędzie się to decydujące posiedzenie Senatu – poinformował gość programu „Polski punkt widzenia”.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że kandydatem Prawa i Sprawiedliwości będzie poseł Bartłomiej Wróblewski. Polityk jest znany m.in. z działań na rzecz obrony życia, co zmniejsza jego szansę na poparcie w Senacie.

– Pan Bartłomiej Wróblewski jest gruntownie wykształconym prawnikiem, ponieważ studiował w Polsce i za granicą. Włada biegle czterema językami. Jest znawcą prawa konstytucyjnego. Ponadto jest znany z działań na rzecz obrony szeroko zakrojonych praw człowieka – powiedział Jan Maria Jackowski.

Jeżeli dojdzie do zgłoszenia kandydatury posła Bartłomieja Wróblewskiego, to swoje poparcie dla niego zadeklarował senator Jan Filip Libicki z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– Wyraźnie widzimy, że zmierzamy w stronę walca lewicowego, który w tej chwili przesuwa się przez USA i Europę. Ten walec i skrajnie zideologizowana rzeczywistość, która jest sformatowana przez poprawność polityczną, bardzo mocno atakuje. Dlatego ważne jest, aby ktoś, kto będzie Rzecznikiem Praw Obywatelskich dbał o wszystkich obywateli i patrzył na ten urząd nie z punktu widzenia ideologicznego, jak robi to obecny RPO – ocenił polityk.

Zdaniem eksperta wybór nowego Rzecznika Praw Obywatelskich jest trudny do zrealizowania, ponieważ każdy z kandydatów wystawianych przez władze jest odrzucany przez opozycję, która ma większość w Senacie.

– Każdy z kandydatów jest postrzegany jako kandydat PiS-u bez względu na swoje osobiste zasługi, kwalifikacje i przygotowanie do pełnienia tego urzędu. Takie działanie ogranicza pole manewru do merytorycznej debaty, która oceniałaby np. jakie cechy powinien mieć obecny RPO – wyjaśnił Jan Maria Jackowski.

Według doniesień medialnych kolejnym kandydatem na stanowisko Rzecznika Praw Obywatelskich jest senator Lidia Staroń.

– Nie wiem, czy pani senator Lidia Staroń zamierza się ubiegać o ten urząd. Dziś słyszałem jej wypowiedź, że bardzo poważnie rozważa poparcie pana Bartłomieja Wróblewskiego. Jednak sama nie określiła się, czy chciałaby ubiegać się o to stanowisko – poinformował senator PiS.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl