fot. twitter.com/jkardanowski

[TYLKO U NAS] J. K. Ardanowski o Krajowym Planie Odbudowy: Czy są tam pieniądze, które były obiecane jako uzupełnienie środków Wspólnej Polityki Rolnej?

Skoro trwa okres konsultacji Krajowego Planu Odbudowy oczywiste jest, że Rada dsRolnictwa i Obszarów Wiejskich poświęca temu tematowi jedno z posiedzeń, żeby zapytać zarówno ministra odpowiedzialnego za fundusze europejskie jak i politykę regionalną, jak również ministra rolnictwa, jakie są działania skierowane do polskiej wsi i do rolnictwa oraz czy są tam pieniądze, które były obiecane jako uzupełnienie środków Wspólnej Polityki Rolnej – powiedział Jan Krzysztof Ardanowski, poseł PiS, były minister rolnictwa, przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP, w rozmowie z Redakcją Informacyjną Radia Maryja, odnosząc się do konsultacji ws. Krajowego Planu Odbudowy. Jak zauważył, mimo obietnic polityków, pomoc dla wsi i rolnictwa jest w różnych programach niewystarczająca.

Zadaniem [Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP]  – jak podkreślał jej przewodniczący – jest dbanie nie tylko o teraźniejszość, ale również o przyszłość polskiego rolnictwa.

Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich powołana przez prezydenta Andrzeja Dudę zajmuje się właściwie najważniejszymi sprawami, które dotyczą sytuacji w rolnictwie, ale jeszcze bardziej przyszłej sytuacji, tego, co się będzie działo w rolnictwie w najbliższych latach – zaznaczył Jan Krzysztof Ardanowski.

Polityk przypomniał, że podczas analizy planu strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej, Rada zwróciła uwagę, że nie jest on napisany perfekcyjnie i wymaga korekt. Szczególny problem stanowi niedostateczne finansowanie będących częścią planu inwestycji wymuszonych przez UE w ramach Nowego Zielonego Ładu.

– Przyjmujemy za dobrą monetę deklaracje, które były składane przez ministra rolnictwa, że będzie wsparcie ze środków Polityki Spójności i Planu Odbudowy, czyli tych wielkich środków, które udało się wynegocjować premierowi Mateuszowi Morawieckiego – powiedział były minister rolnictwa.

W trwającym do początków kwietnia okresie konsultacji Krajowego Planu Odbudowy, Rada ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP zamierza poruszyć temat obiecanych przez rząd funduszy dla rolników.

– Skoro trwa w tej chwili okres konsultacji Krajowego Planu Odbudowy oczywiste jest, że Rada poświęca temu tematowi jedno z posiedzeń, żeby zapytać zarówno ministra odpowiedzialnego za fundusze europejskie i politykę regionalną, jak i ministra rolnictwa, jakie są działania skierowane do polskiej wsi i do rolnictwa oraz czy są tam pieniądze, które były obiecane jako uzupełnienie środków Wspólnej Polityki Rolnej, a które – przypomnę jeszcze raz – są niewystarczające, są za małe, by polscy rolnicy mogli spełnić wszystkie żądania i oczekiwania zarówno konsumentów krajowych, jak i polityków Unii Europejskiej – mówił poseł.

W Krajowym Planie Odbudowy nie ma zbyt wielu środków dedykowanych rolnictwu. Jedynie 2,5 mld zł z puli ok. 250 mld zł przeznaczono na wsparcie przetwórstwa, jednak i te fundusze przeznaczone są tylko dla małych i średnich przedsiębiorstw.

– Ja się z tym nie godzę. Szanuję firmy działające na obszarach wiejskich, ale muszą być również możliwości korzystania z tych środków przez rolników, którzy chcieliby się zająć przetwórstwem, szczególnie, że stworzyliśmy podstawy prawne w postaci rolniczego handlu detalicznego, bezpośredniej sprzedaży, MOL-i (produkcji małej, ograniczonej i lokalnej), również małych ubojni – tego wszystkiego, co miało służyć rolnikom i dawać im możliwość realizowania sprzedaży swoich produktów na lokalnym rynku – wskazał Jan Krzysztof Ardanowski.

Dofinansowana ma być także budowa sieci wodno-kanalizacyjnej na wsiach.

– Są zapisane środki – chociaż nie wiem, czy wyrazi na nie zgodę Komisja Europejska – na działania wodne i kanalizacyjne na obszarach wiejskich. Nie jest to kwota zwalająca z nóg, ale dobrze, że taka pozycja jest, bo wiele miejscowości w Polsce wymaga jeszcze wodociągowania – zwrócił uwagę przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

Polityk zaznaczył, że ok. 15 proc. miejscowości w Polsce nadal nie jest podłączonych do sieci wodociągowej, a wodę musi czerpać ze studni. Wiele miejscowości wymaga także podłączenia do kanalizacji zbiorczej lub przynajmniej budowy oczyszczalni przydomowych.

Na tym jednak kończy się pomoc dla wsi przedstawiona w Krajowym Planie Odbudowy.

– To jest właściwie wszystko, co jest dedykowane wprost wsi i rolnictwu, które jest rozumiane jako cały związek między produkcją a konsumentem –  oznajmił były minister rolnictwa.

Polityk zwrócił uwagę, że do [Krajowego Planu Odbudowy] , podobnie jak wcześniej do planu strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej, powinny odnieść się organizacje rolnicze i zgłosić swoje uwagi, nim będzie za późno.

– Żebyśmy mieli pewność, że rolnictwo i obszary wiejskie nie zostaną pominięte w różnych programach – wyjaśnił polityk.

Kwestię wsparcia dla wsi Jan Krzysztof Ardanowski poruszał także podczas spotkania z premierem Mateuszem Morawieckim i ministrem rolnictwa Grzegorzem Pudą dot. Polskiego Nowego Ładu.

– Te pytania trzeba stawiać, żeby nie okazało się, że wśród deklaracji głoszonych przez wielu polityków europejskich i krajowych, że chcą wspierać małe gospodarstwa, rodzinne gospodarstwa, jest tylko pustosłowie. Żeby nie okazało się, jak w bajce Krasickiego, że „wśród najlepszych przyjaciół, psy zająca zjadły” – mówił przewodniczący Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP.

Polityk zwrócił uwagę, że choć w programach mających na celu odbudowę gospodarki jest mowa o pomocy wsi i rolnictwu, to są to sformułowania zbyt ogólne, jak na tak istotną gałąź gospodarki.

– Dobrze działające, sprawne, nowoczesne, wydajne rolnictwo jest potrzebne całemu społeczeństwu, jest potrzebne konsumentom, jest również istotnym elementem naszej siły gospodarczej w postaci eksportu żywności, który z roku na rok rośnie, dostarczając nam dochodów – podkreślił były minister rolnictwa.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl