fot. twitter.com/zbigniewkuzmiuk

[TYLKO U NAS] Dr Z. Kuźmiuk: Radzimy sobie o własnych siłach. To jest niebywały sukces w tym zwariowanym świecie

Jesteśmy liderem w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o wielkość PKB po kryzysie. Jako pierwszy kraj w III kwartale poprzedniego roku odbudowaliśmy wielkość PKB po COVID-19. Teraz, po I kwartale tego roku, mamy o osiem proc. wyższe PKB niż przed kryzysem. Jesteśmy pod tym względem liderem w Europie i zajmujemy drugie miejsce w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o najniższe bezrobocie – zwrócił uwagę dr Zbigniew Kuźmiuk, ekonomista, poseł do Parlamentu Europejskiego, w „Aktualnościach dnia” na antenie Radia Maryja. Zaznaczył, że najgorsze mamy już za sobą, a ponadto jesteśmy zabezpieczeni energetycznie.

Gość „Aktualności dnia”, odnosząc się do trwającego kryzysu energetycznego, zaznaczył, że w Polsce nie zabraknie gazu.

– Polska jest jednym z nielicznych krajów unijnych (mimo toczącej się za naszą wschodnią granicą wojny) bezpiecznych energetycznie. Jesteśmy zabezpieczeni gazowo. Mamy gazoport, 1 października rusza Baltic Pipe. Mamy własne wydobycie. Gazu w Polsce będzie trochę więcej niż polskie potrzeby – zaznaczył dr Zbigniew Kuźmiuk.

Polska przygotowywała się do obecnego kryzysu od 2015 r. Choć do Polski od trzech miesięcy nie płynie rosyjski gaz, zapasy błękitnego paliwa wciąż wynoszą 100 procent.

– Radzimy sobie o własnych siłach. To jest niebywały sukces w tym zwariowanym świecie – podkreślił ekonomista.

Problemem nadal jest jednak inflacja. Stanowi ona w dużej mierze skutek uboczny pomocy udzielanej polskim przedsiębiorcom, by uratować miejsca pracy.

– Dzięki temu mamy najniższe w Europie bezrobocie, mimo wszystkich tych nieszczęść, które na nas spadają: COVID-19 i jego skutków, działań Gazpromu, który – przygotowując się do wojny – destabilizował rynki surowcowe, wreszcie tej wojny, bo przecież silnie z własnych środków pomagamy Ukrainie. Mimo tych wszystkich nieszczęść, jesteśmy liderem w Unii Europejskiej, jeżeli chodzi o wielkość PKB po kryzysie. Jako pierwszy kraj w III kwartale poprzedniego roku odbudowaliśmy wielkość PKB po COVID-19. Teraz, po I kwartale tego roku, mamy o osiem proc. wyższe PKB niż przed kryzysem. Jesteśmy pod tym względem liderem w Europie i zajmujemy drugie miejsce w Unii Europejskiej, jeśli chodzi o najniższe bezrobocie – według statystyki unijnej to zaledwie 2,7 proc. – mówił gość „Aktualności dnia”.

Stwierdził, że pieniądze przeznaczone przez państwo w ratowanie miejsc pracy były bardzo celnie zainwestowane

– Nie ma nic gorszego niż duże bezrobocie, wykluczenie ludzi ze świata pracy. Mieliśmy doświadczenia lat 90-tych – właśnie przez tamtą politykę ponad dwa miliony Polaków, młodych ludzi, znalazło się poza granicami kraju. Część z nich pewnie ostatecznie do Polski nie wróci. Nie chcieliśmy tego powtórzyć. Konsekwencją użycia tak dużych pieniędzy w oczywisty sposób jest podwyższona inflacja. Na tę inflację mają wpływ także podwyższone ceny surowców energetycznych i wojna – tłumaczył ekonomista.

Powołując się na dane GUS, zaznaczył jednak, że w porównaniu do poprzedniego miesiąca inflacja nie wzrosła.

– Właśnie osiągnęliśmy szczyt inflacji, a teraz będziemy powoli z niego schodzili – wskazał rozmówca Radia Maryja.

Dr Zbigniew Kuźmiuk uważa, że Polska poradzi sobie z kryzysem i jego następstwami.

– Najgorsze mamy za sobą – podkreślił.

Całość rozmowy z dr. Zbigniewem Kuźmiukiem jest dostępna [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: , , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl