fot. Monika Bilska

[TYLKO U NAS] Dr K. Kawęcki o wyroku sądu ws. artykułu portalu money.pl na temat o. T. Rydzyka CSsR: Ta decyzja absolutnie nie rozwiązuje problemu

Nakaz usunięcia z portalu wspominanego oszczerczego artykułu i przeproszenie o. Tadeusza Rydzyka CSsR, dyrektora Radia Maryja, za naruszenie dóbr osobistych, absolutnie nie rozwiązuje problemu. Sąd nie uwzględnił żądania zapłaty określonej kwoty przez Wirtualna Polskę na cel społeczny. To był bardzo ważny postulat, dlatego że w jakiś sposób miało by to wymiar prewencyjny – mówił w czwartkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja prezes Prawicy Rzeczypospolitej dr Krzysztof Kawęcki.

Portal money.pl, należący do spółki Spółka Wirtualna Polska Media S.A., 20 lutego 2017 roku zamieścił artykuł, w którym pojawiły się informacje o rzekomym majątku, który miałby należeć do o. Tadeusza Rydzyka CSsR i plasować go w setce 100 najbogatszych Polaków. Decyzją Sądu Okręgowego w Warszawie Wirtualna Polska musiała przeprosić Dyrektora Radia Maryja na łamach portalu money.pl oraz usunąć kłamliwy artykuł ze strony. [więcej]

W ocenie dr. Krzysztofa Kawęckiego decyzja warszawskiego Sądu Okręgowego jest skrajnie minimalistyczna.

– Nakaz usunięcia z portalu wspominanego oszczerczego artykułu i przeproszenie o. Tadeusza Rydzyka, dyrektora Radia Maryja, za naruszenie dóbr osobistych, absolutnie nie rozwiązuje problemu. Sąd nie uwzględnił żądania zapłaty określonej kwoty przez Wirtualną Polskę na cel społeczny. To był bardzo ważny postulat, dlatego że w jakiś sposób miało by to wymiar prewencyjny. Chodzi o to, aby w przyszłości nie pojawiały się tego typu oszczerstwa w innych gazetach czy też portalach internetowych – wyjaśnił gość „Aktualności dnia”.

Poprzez kłamliwy artykuł próbowano uderzyć w o. Tadeusza Rydzyka CSsR, ale w ten sposób usiłowano również zdyskredytować słuchaczy Radia Maryja – podkreślił prezes Prawicy Rzeczypospolitej.

– Został naruszony interes społeczny, dlatego że została w jakiś sposób stworzona próba skompromitowania dzieła Rodziny Radia Maryja, bo przecież tak naprawdę to dzieło jest stworzone oczywiście przez Ojca Dyrektora, ale w tym dziele biorą udział miliony Polaków. Oni są zaangażowani właśnie na rzecz tych różnych działań, nie tylko finansowych, ale właśnie tworzących wspólnotę ludzi myślących po polsku, modlących się, ludzi dobrej woli – akcentował polityk.

Jak wskazał dr Krzysztof Kawęcki, sąd powinien podjąć decyzję o nałożeniu dużej kary finansowej, aby zniechęcić inne media do powielania nieprawdziwych informacji na temat dyrektora toruńskiej rozgłośni.

– W moim przekonaniu ona [decyzja sądu – red.] niestety nie spowoduje, że tego typu działania w przyszłości się nie powtórzą. Poważne, duże kary finansowe, jeśli sąd by je nałożył na te świadome, oszczercze działania – bo tu nie chodzi o jakieś opinie takie czy inne, polityczne czy też niepolityczne, ale są to świadome, oszczercze działania i tak naprawdę można je prowadzić bezkarnie. Cóż, przeprosić jakąś małą czcionką w sytuacji, gdy przez wiele miesięcy od ukazania się tego artykułu w przestrzeni publicznej te oszczerstwa funkcjonowały, to oczywiście jest rzecz skandaliczna – podsumował prezes Prawicy Rzeczypospolitej.

Całość rozmowy z dr. Krzysztofem Kawęckim w audycji „Aktualności dnia” dostępna jest [tutaj].

RIRM

drukuj