fot. twitter/Sejm

Prezydium Sejmu przyjęło uchwałę wyrażającą szacunek posłom II Rzeczypospolitej

Prezydium Sejmu przyjęło w czwartek uchwałę, w której wyraża najwyższy szacunek posłom II Rzeczypospolitej. Prezydium zaapelowało o odwiedzanie i opiekę nad miejscami pochówku parlamentarzystów Sejmu Ustawodawczego II RP.

„Uznajemy za moralny obowiązek pielęgnowanie pamięci o Posłach na Sejm Ustawodawczy, w tym otaczanie należną opieką miejsc ich pochówku” – podkreślono w uchwale przyjętej w czwartek przez prezydium Sejmu.

Prezydium wyraziło najwyższy szacunek posłom II Rzeczypospolitej; zaapelowało o odwiedzanie i opiekę nad miejscami pochówku parlamentarzystów Sejmu Ustawodawczego II RP.

W uchwale Prezydium Sejmu zwróciło uwagę, że dzieło Sejmu Ustawodawczego sprzed stu laty doprowadziło do scalenia ziem wchodzących w skład państw zaborczych i stworzyło filary ustrojowe nowoczesnej demokracji.

W ocenie Prezydium, znaczenie Sejmu Ustawodawczego trudno przecenić w dziejach polskiego parlamentaryzmu, a wprowadzenie bezpośredniego modelu reprezentacji po zakończeniu I wojny światowej „potwierdzała suwerenność Narodu oraz zakorzenienie w nim cnót republikańskich”.

W uchwale zaznaczono, że godne upamiętnienie narodzin Sejmu po 123 latach niewoli, demonstruje ciągłość polskich aspiracji narodowych.

„Modlitwa, zapalanie zniczy lub składanie kwiatów na ich grobach, podkreśla w sposób symboliczny związek obecnego Sejmu RP z dziedzictwem poprzedników oraz trwałość tożsamości narodowej i politycznej Polaków” – czytamy w uchwale.

W lutym 2019 r. przypada 100-lecie Sejmu Ustawodawczego, obradującego w Warszawie w latach 1919–1922.

PAP/RIRM

drukuj