[TYLKO U NAS] Dr inż. J. Majcher: Odejście od rosyjskiego gazu nie będzie łatwe, aczkolwiek jest możliwe. Główne opory mogą być po stronie Niemiec i Holandii, które są w ponad 60 proc. całkowicie uzależnione od dostaw ze Wschodu

Alternatyw jest kilka, natomiast opór tych, którzy są największymi konsumentami gazu z Rosji, a jest to wynik wieloletniej polityki dawnej piętnastki Unii Europejskiej, która się uzależniła od Rosji, jest wyraźny i nie będzie to łatwe, bo będzie wymagało wielu wyrzeczeń (…). Główne opory mogą być po stronie Niemiec i Holandii, które są w ponad 60 proc. całkowicie uzależnione od dostaw ze Wschodu (…). Zależności i układy szalenie zmonopolizowanej branży, jaką są dostawy gazu, mogą zadziałać w tym przypadku. Odejście od rosyjskiego gazu nie będzie łatwe, aczkolwiek z całą pewnością jest możliwe – powiedział dr inż. Jerzy Majcher, ekspert ds. energetyki, w programie „Polski punkt widzenia” na antenie TV Trwam.

Unia Europejska uzależniła się od rosyjskich dostaw gazu. [czytaj więcej]

Premier Mateusz Morawiecki wezwał przywódców europejskich do utworzenia „mapy drogowej uniezależniania się od Rosji”. Pozostaje pytanie, czy są inne źródła gazu, które mogłyby zastąpić Rosję. [więcej]

https://twitter.com/PremierRP/status/1502584264017289218

– Alternatyw jest kilka, natomiast opór tych, którzy są największymi konsumentami gazu z Rosji, a jest to wynik wieloletniej polityki dawnej piętnastki Unii Europejskiej, która się uzależniła od Rosji, jest wyraźny i nie będzie to łatwe, bo będzie wymagało wielu wyrzeczeń. Uzależnienie występuje nie tylko z punktu widzenia bilansu energetycznego wynikającego z dostaw paliwa pierwotnego, głównie dla potrzeb przemysłu ciężkiego i chemicznego w Europie Zachodniej, ale ono występuje również u nas. Łatwo nie będzie, aczkolwiek patrząc na inne kierunki dostaw, zawsze będzie można to zwiększyć. Już widać, że w przypadku nie tylko gazu, ale i ropy Federacja Rosyjska zadbała o to, żeby bardzo pilnować uzgodnień, jeśli chodzi o wolumeny wydobycia i dostaw w OPEC Plus – wskazał dr inż. Jerzy Majcher.

Gość TV Trwam zwrócił uwagę, które kraje Zachodu mogą być najbardziej przeciwne uniezależnieniu się od Federacji Rosyjskiej.

– Główne opory mogą być po stronie Niemiec i Holandii, które są w ponad 60 proc. całkowicie uzależnione od dostaw ze Wschodu (…). Zależności i układy szalenie zmonopolizowanej branży, jaką są dostawy gazu, mogą zadziałać w tym przypadku. Odejście od rosyjskiego gazu nie będzie łatwe, aczkolwiek z całą pewnością jest możliwe – podkreślił ekspert ds. energetyki.

Narzędziem gazowego szantażu stały się niemiecko-rosyjskie gazociągi Nord Stream 1 i Nord Stream 2.

– Gdyby gazociąg Nord Stream 2 został uruchomiony, to z całą pewnością w bilansie byłaby możliwość wyłączenia rurociągów i złóż magazynów na Ukrainie. Widać, że to była wieloletnia akcja, która była zaplanowana na to, żeby zarówno Polskę, jak i Ukrainę odłączyć od dostaw gazu – mówił gość „Polskiego punktu widzenia”.

Polska, Norwegia i Dania przewidziały, że Federacja Rosyjska i Niemcy będą wykorzystywać gazociągi Nord Stream do swoich celów politycznych. Pojawił się pomysł budowy europejskiego gazociągu – Baltic Pipe, który zacznie działać już w tym roku.

– To było coś, co należy tylko chwalić, bo dywersyfikowało kierunki dostaw. Baltic Pipe musiał zostać zharmonizowany z kończeniem się układów handlowych, czyli zawartych kontraktów. Mamy wszyscy nadzieję, że harmonogram uruchomienia i testowania Baltic Pipe zbiegnie się z końcem kontraktu ze złóż jamalskich i dostaw z Rosji – oznajmił dr inż. Jerzy Majcher.

Ekspert ds. energetyki odniósł się również do pakietu Fit for 55.

– Fit for 55 był pisany w zupełnie innej sytuacji bilansowej i układu zasilań Unii Europejskiej w paliwa pierwotne. Pakiet powinien być dzisiaj zdecydowanie zweryfikowany. Pytanie jest, czy nowe standardy, jeśli chodzi o ilości redukcyjne zapisane w propozycjach Fit for 55, będą w ogóle wykonalne. Każdy dokument, dyrektywa może być świetnie zapisana, aczkolwiek będzie niewykonalna. Musimy zweryfikować wszystkie zapisy Fit for 55, weryfikując nawet rozporządzenia towarzyszące dyrektywie – podsumował gość TV Trwam.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl