[TYLKO U NAS] Dr hab. n. med. R. Sierpiński o odkryciu genu odpowiedzialnego za ciężki przebieg COVID-19: Jesteśmy w stanie znaleźć tych pacjentów, którzy są potencjalnymi kandydatami do ciężkiego przebiegu choroby
Jesteśmy obecnie w procesie komercjalizacji, co oznacza, że musimy ochronić własność intelektualną naukowców, czyli uzyskać wszystkie niezbędne patenty. Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia robimy wszystko, żeby było to jak najszybciej. Następnie odbędzie się proces certyfikacji i wyprodukowanie najprostszego testu – powiedział dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych w piątkowych „Aktualnościach dnia na antenie Radia Maryja.
Polscy naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku odkryli gen odpowiedzialny za ciężki przebieg COVID-19 [więcej]. . Jak podkreślił dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, znaczenie tego odkrycie jest nie do przecenienia.
– Zidentyfikowano gen, który odpowiedzialny jest za ciężki przebieg koronawirusa, czyli jesteśmy w stanie znaleźć tych pacjentów, którzy są potencjalnymi kandydatami do ciężkiego przebiegu choroby. To są ci chorzy, którzy mogliby trafić pod respirator czy nawet choroba mogłaby spowodować zgon. W związku z tym wymagają większej atencji lekarza, lepszego leczenia, więcej opieki. Ci pacjenci, w momencie kiedy przy diagnozie koronawirusa byliby „wyłapani” przez system, to prawdopodobnie szybciej trafiliby do leczenia, szpitala i dzięki temu – być może – udałoby się spowodować, że tych zgonów, które tak bardzo nas przerażają, byłoby po prostu mniej – wyjaśnił.
Mówimy o realnej walce z pandemią – zaznaczył prezes Agencji Badań Medycznych.
– Nie mówimy tylko o pewnym odkryciu naukowym, ale mówimy o tym, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy taki test (na bazie PCR), który dzięki temu odkryciu zostanie opracowany, trafi do polskich szpitali, na polskie izby przyjęć. Pacjenci, którzy będą tego wymagali, będą mogli takiemu testowi podlegać – dodał.
Prace naukowców trwały 1,5 roku i zostały sfinansowane przez Agencję Badań Medycznych.
– Jesteśmy obecnie w procesie komercjalizacji, co oznacza, że musimy ochronić własność intelektualną naukowców, czyli uzyskać wszystkie niezbędne patenty. Wspólnie z Ministerstwem Zdrowia robimy wszystko, żeby było to jak najszybciej. Następnie odbędzie się proces certyfikacji i wyprodukowanie najprostszego testu – wskazał dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.
Czas pandemii pokazał, że należy odbudować rodzimy rynek farmaceutyczny i zmniejszyć uzależnienie od rynków zagranicznych.
– Polska w ciągu ostatnich wielu lat, poprzez rozliczne zaniedbania poprzednich ekip rządowych – w pewnym sensie – rozprzedała swój potencjał. Staliśmy się krajem odtwórczym, uzależnionym często od krajów zachodniej Europy czy wielkich korporacji. Dzisiaj ten potencjał odbudowujemy takimi projektami, które zachowują polską myśl technologiczną, wdrażają ją do polskich szpitali, dla pacjentów. Pokazujemy, że też potrafimy – wyjaśnił prezes Agencji Badań Medycznych.
Dodał również, dlaczego bezpieczeństwo lekowe jest tak ważne.
– W wypadku takich zagrożeń jak chociażby pandemia koronawirusa obserwujemy przerwanie łańcuchów dostaw. Obserwujemy, że jednak granice na nowo powstają, tym bardziej w tym zakresie musimy być suwerenni – zaznaczył.
Jak zapowiedział dr hab. n. med. Radosław Sierpiński, ten rok będzie rokiem istotnego rozwoju biotechnologii w Polsce.
– W ciągu ostatnich lat Agencja Badań Medycznych przekazał ponad 1,5 mld zł na badania kliniczne, które toczą się w polskich uniwersytetach, polskich instytutach naukowo-badawczych, po to, żeby takie projekty jak ten naukowców z Białegostoku mogły w Polsce zaistnieć i trafić do polskich pacjentów – stwierdził gość Radia Maryja.
Całą rozmowę z dr. hab. n. med. Radosławem Sierpińskim można odsłuchać [tutaj].
radiomaryja.pl