By Unknown, press service of Polish Government in Exile 1944 - Wacław Król "Zarys działań polskiego lotnictwa w Wielkiej Brytanii 1940-1945" 2nd edition, Warszawa 1990 ;ISBN 832060852X, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1394401

[TYLKO U NAS] Dr D. Kucharski: Cichociemni byli osobami o specjalnym przeszkoleniu, wysokich walorach moralnych i ponadprzeciętnej odwadze

Były to osoby o specjalnym przeszkoleniu, wysokich walorach moralnych i ponadprzeciętnej odwadze. Stanęli do walki z okupantem w niezwykle niesprzyjających warunkach. Musimy pamiętać, że Cichociemni byli podwójnie źle traktowani: przez okupanta niemieckiego i sowieckiego. Groziła im śmierć – podkreślił dr Dariusz Kucharski, historyk, w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

80 lat temu w nocy z 15 na 16 lutego miał miejsce pierwszy zrzut Cichociemnych na spadochronach na teren okupowanej Polski. [czytaj więcej] Dr Dariusz Kucharski zwrócił uwagę na wspólny mianownik, łączący Cichociemnych i Armię Krajową.

– Łączy ich przede wszystkim walka o niepodległość państwa polskiego oraz uwolnienie od okupantów niemieckich i sowieckich. To jest podstawowy czynnik. Wspominając Cichociemnych i Armię Krajową, musimy wspomnieć o podstawowej rzeczy: wychowanie, domy rodzinne, szkoły odgrywały znaczącą rolę, aby ci ludzie chcieli walczyć, oddawać swoje życie czy zdrowie za wolność Polski (…). To wszystko było ukierunkowane na bardzo propolskie postawy i dało niesamowity efekt zarówno podczas II wojny światowej, jak i po jej zakończeniu, kiedy widzieliśmy zrywy niepodległościowe Polaków – wskazał gość „Aktualności dnia”.

Dzisiaj obchodzimy symboliczną 80. rocznicę pierwszego zrzutu Cichociemnych.

– Jest to nawiązanie do daty, gdy mieliśmy do czynienia z pierwszym zrzutem pierwszej trójki żołnierzy jednostek specjalnych, bo tak trzeba ich nazwać. Były to osoby o specjalnym przeszkoleniu, wysokich walorach moralnych i ponadprzeciętnej odwadze. Stanęli do walki z okupantem w niezwykle niesprzyjających warunkach. Musimy pamiętać, że Cichociemni byli podwójnie źle traktowani: przez okupanta niemieckiego i sowieckiego. Groziła im śmierć – powiedział historyk.

Polska słynie z ogromnego zaangażowania zbrojnego przeciwko III Rzeszy i ZSRR. Nasi żołnierze skupieni byli wokół Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

– 14 lutego 1942 roku Armia Krajowa została przekształcona ze Związku Walki Zbrojnej. Była to formacja, która sięgała blisko 400 tysięcy osób zaprzysiężonych, w różnej formie zaangażowanych w działalność niepodległościową podziemną. Obok tego istniała kolejna formacja, o której nie należy zapominać, czyli Narodowe Siły Zbrojne, której liczebność sięgała blisko 100 tysięcy żołnierzy. Te formacje nie walczyły ze sobą. Te formacje współpracowały ze sobą, częściowo uznawały swoje dowódcze rozkazy i wykonywały wspólne zadania – oznajmił gość Radia Maryja.

Historyk przypomniał, że Cichociemni byli aktywni nie tylko na terenach II Rzeczypospolitej. Byli także zrzucani – niektórzy nawet dwukrotnie – w różne rejony Europy, gdzie wspierali państwo polskie działające w konspiracji czy na emigracji.

Całą audycję „Aktualności dnia” z udziałem dr. Dariusza Kucharskiego można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl