
By Nieznany - Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 37-552-3, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11910651
80. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych
80 lat temu w nocy z 15 na 16 lutego miał miejsce pierwszy zrzut Cichociemnych na spadochronach na teren okupowanej Polski. Z tej okazji krakowski oddział IPN przygotował fabularyzowany spot edukacyjny „Tobie, Ojczyzno. Cichociemni”.
Cichociemni byli polskimi żołnierzami-ochotnikami szkolonymi w Wielkiej Brytanii z przeznaczeniem do zadań specjalnych. Działali w największej tajemnicy i pod osłoną nocy. 80 lat temu miał miejsce ich pierwszy zrzut do Polski. Skoczkowie spadochronowi zostali zrzuceni w okolicach Dębowca na Górnym Śląsku, w nocy z 15 na 16 lutego. Byli to: major Stanisław Krzymowski „Kostka”, rotmistrz Józef Zabielski „Żbik” i kurier Czesław Raczkowski.
– Wywalcz wolność lub zgiń – taka była dewiza Cichociemnych, którzy skakali do kraju: żołnierzy, którzy byli elitą elit. Wykształceni i wyszkoleni na Zachodzie (w Wielkiej Brytanii, czy we Włoszech) mieli oni zasilać szeregi Armii Krajowej i mieli wzmacniać Polskie Wojsko Podziemne w tym najtrudniejszym dziele, jaką miało być odzyskanie niepodległości – powiedział dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie.
Razem z Cichociemnymi zrzucano pieniądze, broń, amunicję, radiostację i lekarstwa. Dla podziemnej armii byli bezcenni. Walczyli w szeregach AK i Wojska Polskiego w konspiracji. W sumie do grudnia 1944 roku do Polski dotarło ponad 300 Cichociemnych.
– Skoczyło 316 Cichociemnych i 28 kurierów politycznych. Przerzucono razem z nimi ponad 440 ton sprzętu wojskowego – poinformował Łukasz Płatek z oddziału IPN w Krakowie.
80 lat temu pierwsi cichociemni zostali zrzuceni na spadochronach do okupowanej Polski. Oddział #IPN w Krakowie przygotował fabularyzowany spot edukacyjny o cichociemnych. Premiera w poniedziałek o godz. 12, a na razie filmowy zwiastun naszej produkcji. pic.twitter.com/H2ECktfMqe
— IPN Kraków (@ipn_krakow) February 14, 2021
Po wojnie Cichociemni za swoją służbę byli represjonowani przez władze komunistyczne. Wielu zostało zamordowanych w sfingowanych procesach sądowych, a inni wywiezieni do sowieckich łagrów. Z okazji 80. rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych do Polski krakowski IPN przygotował fabularyzowany spot edukacyjny „Tobie, Ojczyzno. Cichociemni”.
Spot można oglądać między innymi na stronie internetowej krakow.ipn.gov.pl oraz w mediach społecznościowych krakowskiego IPN.
#Cichociemni Lot "Adolf 0",80 lat od pierwszego zrzutu na teren Polski. Inżynier,policjant,żołnierz, to ochotnicy szkoleni w Anglii do zadań specjalnych. W Polsce dotarli do celu dzięki zapleczu zbudowanemu przez terytorialne struktury #AK @JaroslawRybak
https://t.co/Uw6lqdzFvB pic.twitter.com/6Am2z4NWuZ— Terytorialsi – Zawsze gotowi, zawsze blisko! (@terytorialsi) February 15, 2021
TV Trwam News