By Nieznany - Narodowe Archiwum Cyfrowe, Sygnatura: 37-552-3, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=11910651

80. rocznica pierwszego zrzutu Cichociemnych

80 lat temu w nocy z 15 na 16 lutego miał miejsce pierwszy zrzut Cichociemnych na spadochronach na teren okupowanej Polski. Z tej okazji krakowski oddział IPN przygotował fabularyzowany spot edukacyjny  „Tobie, Ojczyzno. Cichociemni”.

Cichociemni byli polskimi żołnierzami-ochotnikami szkolonymi w Wielkiej Brytanii z przeznaczeniem do zadań specjalnych. Działali w największej tajemnicy i pod osłoną nocy. 80 lat temu miał miejsce ich pierwszy zrzut do Polski. Skoczkowie spadochronowi zostali zrzuceni w okolicach Dębowca na Górnym Śląsku, w nocy z 15 na 16 lutego. Byli to: major Stanisław Krzymowski „Kostka”, rotmistrz Józef Zabielski „Żbik” i kurier Czesław Raczkowski.

– Wywalcz wolność lub zgiń – taka była dewiza Cichociemnych, którzy skakali do kraju: żołnierzy, którzy byli elitą elit. Wykształceni i wyszkoleni  na Zachodzie (w Wielkiej Brytanii, czy we Włoszech) mieli oni zasilać szeregi Armii Krajowej i mieli wzmacniać Polskie Wojsko Podziemne w tym najtrudniejszym dziele, jaką miało być odzyskanie niepodległości – powiedział dr hab. Filip Musiał, dyrektor Oddziału IPN w Krakowie.

Razem z Cichociemnymi zrzucano pieniądze, broń, amunicję, radiostację i lekarstwa. Dla podziemnej armii byli bezcenni. Walczyli w szeregach AK i Wojska Polskiego w konspiracji. W sumie do grudnia 1944 roku do Polski dotarło ponad 300 Cichociemnych.

– Skoczyło 316 Cichociemnych i 28 kurierów politycznych. Przerzucono razem z nimi ponad 440 ton sprzętu wojskowego – poinformował Łukasz Płatek  z oddziału IPN w Krakowie.

Po wojnie Cichociemni za swoją służbę byli represjonowani przez władze komunistyczne. Wielu zostało zamordowanych w sfingowanych procesach sądowych, a inni wywiezieni do sowieckich łagrów. Z okazji 80. rocznicy pierwszego zrzutu Cichociemnych do Polski krakowski IPN  przygotował fabularyzowany spot edukacyjny „Tobie, Ojczyzno. Cichociemni”.

Spot można oglądać między innymi na stronie internetowej krakow.ipn.gov.pl oraz w mediach społecznościowych krakowskiego IPN.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl