[TYLKO U NAS] Mec. Lech Obara o potrzebie zmian w ustawie o skargach nadzwyczajnych: Chcemy pomóc prokuraturze i Rzecznikowi Praw Obywatelskich

Chcemy w ustawie, poprzez określone rozwiązania prawne, pomóc prokuraturze i Rzecznikowi Praw Obywatelskich – mówił w programie „Polski punkt widzenia” w TV Trwam mec. Lech Obara, prezes Stowarzyszenia Patria Nostra. Działające przy jego organizacji Centrum Praw Wykluczonych proponuje zmiany w ustawie o skargach nadzwyczajnych. W obecnym kształcie działa ona nie tak, jak powinna.

Jednym z elementów reformy sądownictwa było wprowadzenie skargi nadzwyczajnej. Obecnie wnioski o nią w najstarszych sprawach sądowych składać można do 3 kwietnia. Działające przy Stowarzyszeniu Patria Nostra Centrum Praw Wykluczonych apeluje o przedłużenie tego terminu.

– Ustawodawca przeznaczył 3 lata na to, by skargi dotyczące wyroków, które zapadły od 1997, mogły stanowić przedmiot badań przez dwa organy: Prokuratora Generalnego i Rzecznika Spraw Obywatelskich. Po 3 latach okazało się, że z ponad 16 tys. wniosków o wniesienie skarg około 40 proc. pozostało niezałatwionych – wyjaśnił prawnik.

Do rozpatrzenia pozostało jeszcze ok. 7 tys. spraw.

– Organy te – zwłaszcza prokuratura – przystąpiły do gwałtownego rozpatrywania spraw zaległych. Boję się, że odbywa się to kosztem staranności. Każdy wniosek to jest kawałek życia człowieka, to jest ogromna krzywda – zaznaczył gość „Polskiego punktu widzenia”.

Wskazał przy tym, że aby dobrze zbadać sprawę, należy przejrzeć jej akta – a tych jest zawsze od kilku do kilkunastu tomów.

– Boję się, że przyspieszenie, które obserwuję, spowoduje, że tysiące wniosków pozostanie nierozpatrzonych – podkreślił mec. Lech Obara.

Dodał, że jedynym rokiem, w którym  w sposób niezakłócony można było badać wnioski był rok 2019. Potem przyszła pandemia koronawirusa.

– Sądy i wszelkie organy administracji państwowej były unieruchomione w znacznym stopniu – zwrócił uwagę prezes Stowarzyszenia Patria Nostra.

Dlatego też zdaniem prawnika należałoby przedłużyć termin składania wniosków o skargę nadzwyczajną.

– Nie widzę żadnej przesłanki, żeby termin utrzymać, bo to nie były 3 lata, a faktycznie jeden rok na pracę, której – powiedzmy sobie szczerze – nie podołano. Nie spodziewano się chyba takiej lawiny wniosków o  złożenie skargi nadzwyczajnej – mówił mec. Lech Obara.

Gość „Polskiego puntu widzenia” zauważył, że państwo nie było przygotowane do przeprowadzenia procedur związanych ze skargą nadzwyczajną. Brakuje m.in. dobrze przygotowanych kadr.

[Centrum Praw Wykluczonych]  kieruje apel o przedłużenie terminu składania wniosków w pierwszej kolejności do wszystkich polskich parlamentarzystów.

– Wierzymy w to, że jednak odezwą się sumienia – stwierdził prawnik.

Apel zakłada przedłużenie terminu o 2 lata.

Jak zaznaczył mec. Lech Obara, Centrum Praw Wykluczonych ma już przygotowany projekt ustawy.

– Chcemy w ustawie, poprzez określone rozwiązania prawne, pomóc prokuraturze i Rzecznikowi Praw Obywatelskich – zwrócił uwagę.

Ustawa przewiduje m.in. odciążenie wspomnianych organów poprzez wprowadzenie możliwości wnoszenia skargi nadzwyczajnej przez stronę, reprezentowaną przez pełnomocnika – adwokata lub radcę prawnego.

– Żeby nie zalać – mówiąc potocznie – Sądu Najwyższego skargami nadzwyczajnymi, które dalej wnosiłby Prokurator Generalny i Rzecznik Praw Obywatelskich, ale również każdy obywatel, pozostawiamy tzw. przedsąd – wyjaśnił prawnik.

Przedsąd funkcjonuje w przypadku skargi kasacyjnej. Sędzia decyduje wówczas, czy zasługuje ona na badanie przez szerszy skład Sądu Najwyższego.

Temat problemów z poprawnym funkcjonowaniem skarg nadzwyczajnych nie jest podejmowany w dyskursie publicznym. Centrum Praw Wykluczonych przy Stowarzyszeniu Patria Nostra nadzieję na nagłośnienie sprawy upatruje w prezydencie Andrzeju Dudzie, który opowiadał się za wprowadzeniem skargi nadzwyczajnej.

– Spróbujmy dotrzeć do prezydenta. Myślę, że nie wie on o tym, bo gdyby wiedział, potwierdziłby, że nasze działania są słuszne – podkreślił mec. Lech Obara.

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl