fot. Tomasz Strąg

[TYLKO U NAS] Dr Cz. Warsewicz o sytuacji polskiej kolei w 2022 roku: W podsumowaniu ogólnym możemy być zadowoleni

W podsumowaniu ogólnym wydaje się, że możemy być zadowoleni. Nie było aż tak ogromnych napięć z destabilizacją systemu przewozów – mówił dr Czesław Warsewicz, ekspert ds. kolejnictwa, komentując w audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja sytuację polskiej kolei w 2022 roku.

Wakacje były czasem próby dla polskich kolei. Po pierwsze, wzmógł się ruch turystyczny po pandemii, po drugie – z tego środka transportu korzystają w dużej mierze uchodźcy z Ukrainy. Do tego dochodzą również wysokie ceny benzyny, przez co wielu Polaków woli korzystać z kolei zamiast samochodu, odbywając długie podróże. Urząd Transportu Kolejowego odnotował tego lata rekordową liczbę pasażerów.

– UTK podał, że w lipcu przewieziono 30,5 mln pasażerów. To jest największy rekord w całej historii statystyk robionych przez UTK. Mieliśmy do czynienia z historycznym przewozem w ostatnich 20 latach – wskazał dr Czesław Warsewicz.

Ekspert stwierdził, że rok 2022 można uznać za dobry rok dla polskiej kolei. Zaznaczył, że nie było większych kłopotów z dotarciem podróżnych do zamierzonego celu, a jedynie epizodyczne problemy spowodowane m.in. falą upałów.

– W sytuacji problemów technicznych, ale też awarii, które następowały, organizowanie komunikacji zastępczej jest wpisane w system kolejowy największych przewoźników. Wydaje mi się, że było mało bardzo odosobnionych przypadków, gdzie odwoływano pociągi bez dania alternatywy. W tym zakresie wysiłek organizacyjny przewoźników był korzystny – podkreślił gość „Aktualności dnia”.

Przyznał, że co prawda zdarzały się opóźnienia spowodowane niezawinionymi problemami technicznymi, ale z racji na duży odsetek turystów wśród podróżnych nie wywoływały one poważnego dyskomfortu.

– Pewnie, zawsze mogłoby być lepiej. Nad tym trzeba pracować i jest to zadanie na przyszły okres – zwrócił uwagę rozmówca Radia Maryja.

Cały czas trwa modernizacja polskiej kolei. Prowadzone remonty torów i dworców także utrudniają przepustowość tego rodzaju transportu.

– Na przestrzeni dwóch-trzech lat sytuacja, która w sposób naturalny destabilizowała każdy system kolejowy, w dużej części przestanie istnieć – zaznaczył ekspert.

Przypomniał, że sieć kolejowa jest w Polsce znacznie rozwijana. Rozbudowywany jest tabor, powstają nowe dworce oraz Centralny Port Komunikacyjny, który zawierać będzie znaczący komponent kolejowy.

– W tym zakresie będzie łatwiej, bardziej punktualnie przewozić – wskazał.

Sytuacja polskiej kolei jest również zależna w dużej mierze od przebiegu wojny na Ukrainie. Uchodźcy przyjeżdżają do polskich miast i wracają do swojej ojczyzny, korzystając w dużej mierze ze środków komunikacji publicznej – w tym z kolei.

– W podsumowaniu ogólnym wydaje się, że możemy być zadowoleni. Nie było aż tak ogromnych napięć z destabilizacją systemu przewozów – zaznaczył dr Czesław Warsewicz.

Całość rozmowy dostępna jest [tutaj].

 

radiomaryja.pl

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl