fot. Il. downtrend.com

[TYLKO U NAS] B. Wróblewski: Wierzymy, że argumenty są na tyle mocne, że TK jednoznacznie uzna niekonstytucyjność aborcji eugenicznej. (…) Życie każdego człowieka musi być chronione

Wierzymy, że argumenty są na tyle mocne, że Trybunał Konstytucyjny jednoznacznie uzna niekonstytucyjność aborcji eugenicznej, uchyli przepisy i nie będą one już obowiązywać. (…) Uważamy, że stoimy po dobrej stronie, że życie każdego człowieka musi być chronione – mówił poseł Bartłomiej Wróblewski we wtorkowej audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

22 października (w najbliższy czwartek) Trybunał Konstytucyjny zajmie się sprawą wniosku posłów, dotyczącym tzw. aborcji eugenicznej. Drugi wniosek do TK został złożony w 2019 roku. [czytaj więcej]

Gość Radia Maryja przypomniał, że minęły 3 lata od złożenia pierwszego wniosku do Trybunału Konstytucyjnego. Na początku obecnej kadencji wniosek został ponowiony – dodał.

– Bardzo długo czekamy na orzeczenie. Cieszymy się, że został wyznaczony termin na 22 października, na czwartek, na godz. 11.00. Mamy nadzieję, że Trybunał Konstytucyjny zajmie się naszym wnioskiem i przychyli się do tego, co wskazaliśmy, że aborcja eugeniczna, aborcja selekcyjna chorych, upośledzonych dzieci zostanie uznana za niezgodną z konstytucją, za naruszającą godność człowieka – wyrażoną w art. 30 konstytucji – naruszającą prawo do życia z art. 38, że jest niezgodna z zasadą niedyskryminacji – wyrażoną w art. 32 konstytucji – oraz, że narusza art. 42 konstytucji. W związku z tym, przepisy są nieprecyzyjne, nieokreślone – powiedział polityk.

13 października rozpoczęła się Nowenna Życia o mądrość i odwagę dla sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Do 21 października (do środy) będzie trwała modlitwa za wstawiennictwem św. Jana Pawła II, o dobry wyrok w sprawie tzw. aborcji eugenicznej. Dzień później, 22 października (w czwartek) Trybunał Konstytucyjny ma orzec, czy tzw. przesłanka eugeniczna, która pozwala na zabicie dziecka poczętego ze względu na podejrzenie ciężkiej i nieuleczalnej choroby, jest zgodna z ustawą zasadniczą. [więcej]

Poseł Bartłomiej Wróblewski podkreślił, że oczekuje, iż Trybunał Konstytucyjny uzna przepis pozwalający na tzw. aborcję eugeniczną za niekonstytucyjny i uchyli jego obowiązywanie.

– To oznacza, że przepis wypada z systemu prawnego. Wtedy nie będzie potrzebna żadna zmiana w ustawie. To jest najbardziej prawdopodobne rozstrzygnięcie. Teoretycznie oczywiście możliwe są jeszcze inne rozstrzygnięcia, które pozostawią (stworzą) konieczność ingerencji ustawodawcy, ale my tego nie zakładamy. Wierzymy, że argumenty są na tyle mocne, że TK jednoznacznie uzna niekonstytucyjność aborcji eugenicznej, uchyli przepisy i nie będą one już obowiązywać – zaznaczył gość audycji „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja.

Środowiska lewicowe zapowiadają protesty ws. – jak sami twierdzą – „ograniczenia praw kobiet”.

– To, że środowiska skrajnie lewicowe, skrajnie liberalne protestują, sprzeciwiają się, to wiemy od 3 lat, a właściwie od wielu lat. Natomiast od początku złożenia wniosku, od 2017 roku, były protesty przed biurem poselskim, listy, różnego rodzaju groźby, których celem było, abyśmy wycofali wniosek z Trybunału Konstytucyjnego. Uważamy, że po – pierwsze, ochrona, świętość życia jest wartością poważną, a z drugiej strony, że zarzuty konstytucyjne są na tyle dobrze uzasadnione, że od początku w stanowczy sposób uważaliśmy, że trzeba tłumaczyć naszym przeciwnikom, że nie mają racji. W żaden sposób nie było możliwości, abyśmy ustąpili. Byliśmy bardzo stanowczy w tej sprawie i tak jest do teraz. Być może pewne osoby są niezadowolone z tego, że rozprawa się odbędzie. Zapewne będą pewne środowiska niezadowolone, jeśli TK uzna tę ustawę za niekonstytucyjną. Uważamy, że stoimy po dobrej stronie, że życie każdego człowieka musi być chronione – podsumował polityk.

Całą rozmowę z udziałem posła Bartłomieja Wróblewskiego z wtorkowej audycji „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

radiomaryja.pl

drukuj